طالبان از چین و‌ ایران در بخش صحت درخواست کمک کردند

۸صبح، کابل: وزیر صحت عامه طالبان، در دیدارهای جداگانه با سفیر چین در کابل و رییس اداره صادرات ایران، خواهان همکاری این کشورها در بخش صحت شده است.

این وزارت روز یک‌شنبه‌شب، ۱۴ جوزا، در رشته توییتی نوشته است که قلندر عباد، سرپرست‌وزیر صحت عامه طالبان، در دیدارش با وانگ یو، سفیر چین در کابل، گفته است که در زمینه رفع نیازهای شفاخانه جمهوریت نیاز به کمک‌ بیجینگ دارد.

وزیر صحت عامه طالبان، همچنان از سفیر چین خواسته تا وزارت صحت عامه این گروه را در بخش فراهم‌سازی برنامه‌های آموزشی برای کارمندان صحی با امضای یک‌ تفاهمنامه همکاری کند.

در همین حال، وانگ یو، سفیر چین در کابل، این درخواست طالبان را پذیرفته و وعده همکاری داده است.

از سویی دیگر، قلندر عباد در دیدارش با رییس اداره صادرات ایران، از این‌ کشور خواسته تا در افغانستان یک کارخانه تولید سیروم بسازد.

Taliban MOPH

در این دیدار، دو طرف روی توسعه تجارت دوا و فناوری‌های طبی میان دو کشور نیز تاکید کرده‌اند.

چین و ایران از معدود کشورهایی استند که از آغاز تسلط دوباره طالبان بر کشور، تلاش کرده‌اند تا روابط دیپلماتیک و تجاری‌شان را با طالبان از سر بگیرند‌.

وزارت صحت عامه طالبان، در حالی خواستار همکاری چین در بخش صحت با افغانستان شده که براساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی، پس از تسلط دوباره این گروه، سیستم صحی کشور بیشتر از هر زمان دیگری آسیب دیده و عرضه خدمات صحی به مردم مختل شده است.

دکمه بازگشت به بالا