طالبان روند انتقال تانک‌ها و وسایط زرهی پشته ‌سرخ جبل‌السراج را آغاز کردند

۸صبح، پروان: منابع محلی در ولایت پروان می‌گویند که طالبان روند انتقال تانک‌ها و وسایط زرهی برگرفته شده از قشون سرخ شوروی در پشته ‌سرخ ولسوالی جبل‌السراج این ولایت را آغاز کرده‌اند.

منابع در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گویند که در تازه‌ترین مورد، طالبان روز سه‌شنبه، ۱۷ جوزا، توسط ده‌ها عراده موتر باربری، برخی از تانک‌ها و وسایط زرهی را از پشته‌ سرخ بیرون کشیده و به مکان نامعلوم انتقال داده‌اند.

تا کنون انگیزه انتقال این تانک‌ها معلوم نیست.

این در حالی است که حدود ۱۸ سال پیش، وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت پیشین پشته سرخ ولسوالی جبل‌السراج که در آن صدها عراده وسایط نظامی برگرفته شده از قشون سرخ شوروی وجود دارد، به نام موزه ملی جهاد و مقاومت مردم افغانستان نام‌گذاری کرد.

حدود پنج سال پیش حکومت‌ پیشین به رهبری محمداشرف غنی نیز فرمان فروش آهن‌ آلات داغمه یا ناکارا از نهادهای دولتی، به‌ویژه نهادهای نظامی را صادر کرد که فروش تانک‌ها و وسایط زرهی موزیم پشته سرخ نیز شامل این طرح می‌شد.

در آن زمان، این فرمان با موجی از واکنش‌های مردمی، سران جهادی ولایت‌های کابل، پروان، کاپیسا و پنجشیر روبه‌رو شد و ده‌ها تن با راه‌اندازی راه‌پیمایی‌ها مانع فروش آهن‌ آلات این موزه شدند.

طالبان در مورد انتقال این تانک‌ها و وسایط زرهی چیزی نگفته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا