دور سوم نشست سه‌جانبه میان افغانستان، چین و پاکستان در اسلام‌آباد برگزار شد

۸ صبح، کابل: دور سوم نشست سه‌جانبه‌ افغانستان، چین و پاکستان در سطح وزیران خارجه‌ این کشورها در شهر اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان برگزار شد. صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه کشور، وانگ‌یی، وزیر خارجه چین و شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در این نشست اشتراک کرده‌اند.

صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه کشور در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشته که در این نشست «در مورد همکاری عملی و مؤثر سه جانبه میان کابل، بیجینگ و اسلام آباد در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و مبارزه با هراس‌افگنی و همچنان گفتگوهای صلح افغانستان بحث و گفتگو نمودیم.»

از سویی هم وزارت خارجه پاکستان گفته است که تازه‌ترین نشست سه کشور، فرصتی را برای شرح تلاش‌های مشترک در راستای همکاری‌های سیاسی و تسهیل روند صلح افغانستان فراهم می‌کند. در خبرنامه‌ی وزارت خارجه این کشور آمده است: «آجندای این گفتگو روی روابط سیاسی و پروسه صلح، همکاری‌های امنیتی و مبارزه با تروریزم و همکاری‌های توسعه‌ای و اتصال تمرکز دارد.»

نشست سه جانبه قبلی میان افغانستان، پاکستان و چین در کابل برگزار شده بود و در آن یک یادداشت مشترک از سوی سه کشور امضا شد.

گفت‌وگوهای قبلی به موضوعات تجاری – امنیتی بین سه کشور می‌پرداخت اما به گفته شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، نشست فعلی در شرایطی برگزار می‌شود که تلاش‌های امریکا در مذاکرات صلح افغانستان به نقطه‌ای اساسی رسیده است.

این گفت‌وگوهای سه‌جانبه دو سال پیش راه‌اندازی شد و نشست‌های قبلی آن در پکن و کابل برگزار شده بود.

در همین حال سفارت افغانستان در اسلام‌آباد با نشر خبرنامه‌ای گفته که در این نشست توافق شده که دور چهارم این نشست سه کشور در سال آینده‌ میلادی در شهر پکن چین برگزار شود.

دکمه بازگشت به بالا