محاکمه اعضای مخلوع کمیسیون‌های انتخاباتی آغاز شد

۸صبح، کابل: نخستین جلسه محاکمه شماری از اعضای ارشد و پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی روز دوشنبه، ۱۱ سنبله، به صورت علنی برگزار شد، اما نتیجه‌گیری در مورد پرونده این افراد به جلسه بعدی موکول شده است.

پرونده‌ای که امروز روی میز هیأت قضایی محکمه مرکز عدلی و قضایی قرار گرفت، مربوط به تخلفات در روند انتخابات پارلمانی در ولایت‌ کنر  می‌شود. اعضا و کمیشنران سابق کمیسیون‌های انتخاباتی متهم به دست‌کاری و کم و زیاد کردن آرا در این حوزه‌ انتخاباتی به نفع و یا ضرر نامزدان انتخابات پارلمانی سال گذشته هستند.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی، پیش‌تر به روزنامه ۸صبح گفته بود که در پیوند به این پرونده، ده نفر از اعضای ارشد سابق کمیسیون‌های انتخاباتی متهم هستند. به گفته رسولی، رییس و شش کمیشنر سابق کمیسیون مستقل انتخابات، رییس و دو کمیشنر مخلوع کمیسیون شکایات انتخاباتی و رییسان پیشین دبیرخانه و تکنولوژی معلوماتی کمیسیون مستقل انتخابات در این پرونده متهم شناخته شده‌اند.

در جلسه‌ای که امروز برگزار شده بود، عبدالبدیع صیاد، ملیحه حسن، حفیظ‌الله هاشمی، معاذالله دولتی، احمدشاه زمان‌زی، ابراهیم سادات، عبدالعزیز آریایی، حمیرا حقمل و قادر قریشی، حضور داشتند. علی‌رضا روحانی، غلام‌دستگیر هدایت و وسیمه بادغیسی در جلسه نخست محکمه حاضر نشده بودند.

کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات پس از جنجالی شدن انتخابات پارلمانی و معرفی شدن اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی از سوی رییس جمهور در ۲۳ ماه دلو سال گذشته از وظایف‌شان برکنار و به لوی‌سارنوالی معرفی شدند. لوی‌سارنوالی پرونده این کمیشنران را چندی پیش به محکمه فرستاده بود.

دکمه بازگشت به بالا