سازمان ملل خواستار آزادی فوری حامیان حقوق آموزش دختران از سوی طالبان شد

۸صبح، کابل: دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، از ادامه بازداشت‌ فعالان حقوق‌ بشر و روزنامه‌نگاران از سوی طالبان در افغانستان، ابراز نگرانی کرده است.

این سازمان، چهارشنبه‌‌شب، ۲۹ مارچ، در توییتی نگاشته‌ است که طالبان از آغاز سال جاری میلادی تا کنون چندین فعال مدنی و روزنامه‌نگار را به دلیل مخالفت‌شان با سیاست‌های این گروه، بازداشت کرده‌اند.

جرمی لارنس، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای گفته‌ است: «هیچ کس نباید به دلیل صحبت در دفاع از حقوق اساسی خود و دیگران بازداشت شود.»

این بیانیه در پی بازداشت مطیع‌الله ویسا، فعال حقوق آموزش دختران، از سوی استخبارات طالبان، صادر شده‌ است.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل با ابراز نگرانی از وضعیت نامعلوم خبرنگاران و فعالان بازداشت‌شده، گفته‌ است که هیچ‌گونه اطلاعی در مورد مکان نگه‌داری این افراد ندارند.

لارنس افزوده‌ است: «حقوق بشری زندانیان باید رعایت شود، به‌ویژه حق اطلاع از دلیل دستگیری در زمان دستگیری، حق اطلاع فوری از هر گونه اتهام علیه آن‌ها و همچنین حق دسترسی به خانواده.»

پیش از این نیز، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در شورای امنیت، افغانستان را سرکوب‌گرترین کشور جهان در رابطه به حقوق زنان دانست.

این بیانیه در حالی صادر می‌شود که روز دوشنبه هفته‌ جاری، استخبارات طالبان مطیع‌الله ویسا که از ۱۰ سال به این‌ سو در عرصه آموزش دختران کار می‌کرد را از یک مکان نامعلوم بازداشت و سپس بر وی اتهام جاسوسی به کشورهای بیرون وارد کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا