امریکا محل حضور فرماندهان القاعده در ادلب سوریه را مورد حمله قرار داده است

ارتش امریکا اعلام کرده به ساختمانی که در آن فرماندهان القاعده در شمال ادلب سوریه حضور داشته‌اند، حمله کرده است. گزارش‌ها می‌رساند که در این حمله حدود ۴۰ نفر کشته شده‌اند.

به گزارش رادیو فردا، ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا (سنتکام)، در بیانیه‌ای گفته است: «این عملیات علیه فرماندهان القاعده در سوریه انجام شده که مسوول حملاتی تهدیدکننده علیه شهروندان امریکایی، متحدان ما و غیرنظامیان بی‌گناه هستند».

این بیانیه تصریح کرده است که در عملیات سنتکام «تأسیسات [هدف قرار گرفته‌شده] از میان رفته است که باعث می‌شود توانایی‌های آن‌ها برای انجام حملات و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه در آینده، کاهش یابد».

به گزارش رادیو فردا، سنتکام هم‌چنین تأکید کرده است که شمال‌غرب سوریه، منطقه‌ای که ولایت ادلب در آن قرار دارد، «هم‌چنان یک پایگاه امن» گروه «القاعده در سوریه» است و رهبران این گروه در حال برنامه‌ریزی و هدایت «فعالیت‌های تروریستی» در سراسر خاورمیانه و غرب هستند.

در بیانیه ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده اشاره‌ای به جزئیات و نحوه حمله به محل حضور اعضای ارشد القاعده در ادلب نشده‌ است.

ارتش امریکا در پایان بیانیه خود گفته است که همراه هم‌پیمانانش «هم‌چنان افراطیون خشونت‌گرا را هدف» قرار خواهند داد تا مانع از تبدیل شدن سوریه به «پایگاهی امن» برای آن‌ها شوند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، گفته که دست‌کم ۴۰ تن از افراطیون و سران القاعده کشته شده‌اند. به گفته این سازمان حمله با موشک انجام شده و نشست شاخه‌ای از القاعده در ادلب را هدف قرار داده‌ است.

ادلب واپسین منطقه مهمی خوانده می‌شود که شورشیان عرب مخالف بشار اسد، پس از آن‌که دولت مرکزی کنترل بخش‌های وسیعی از کشور را در دست گرفت، در آن جمع شده‌اند.

گزارش‌‌های فعلی حاکی از آن ا‌ست که مهم‌ترین گروه‌ها و تشکل‌های مسلح موجود در این ولایت، هیأت تحریر شام، جبهه آزادی‌بخش ملی که از حمایت ترکیه برخوردار است، گروه «حراس‌الدین» و نیز اویغورهای سلفی و جهادی است که از چین رهسپار سوریه شده‌اند.

گروه «حراس‌الدین» شاخه‌ای از القاعده به ‌شمار می‌رود و گروه تحریر شام مهم‌ترین تشکلی است که کنترل ادلب را در دست دارد.

تحریر شام خود از دسته‌های مختلفی تشکیل شده و از جمله دربرگیرنده اعضای جبهه النصره است؛ یعنی شاخه مشهور القاعده در سوریه که تا سال ۲۰۱۶ با همین نام مشغول فعالیت بود.

ادلب در عین حال هدف حملات دولت مرکزی سوریه که از حمایت روسیه و ایران برخوردار است نیز شده‌ است. با این حال حملات دولت مرکزی طی ساعت‌های گذشته، و پس از توافق دمشق با آتش‌بس مورد حمایت روسیه، متوقف شده‌ است.

دکمه بازگشت به بالا