امریکا بر برگزاری «انتخابات شفاف و با اعتبار» تاکید کرد

۸صبح، کابل: هشت روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کشور، ایالت متحده امریکا خواستار برگزاری یک «انتخابات شفاف و با اعتبار» در افغانستان شده است. از زمان اعلام تقویم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و آغاز پیکارهای انتخاباتی، این نخستین باری است که وزارت خارجه امریکا در مورد انتخابات افغانستان ابراز نظر می‌کند.

وزارت خارجه امریکا در بیانیه‌ای از حکومت، نهادها و نامزدان انتخاباتی در افغانستان خواسته تا انتخابات ریاست جمهوری را به طور «شفاف» و «با اعتبار» برگزار کنند. امریکا از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز خواسته که به قواعد و طرزالعمل‌های انتخابات ریاست جمهوری پای‌بند باشند.

وزارت خارجه امریکا در بیانیه‌اش تصریح کرده که ایالات متحده و سایر کشورهای کمک‌کننده به افغانستان به صورت مکرر از حکومت و نهادهای انتخاباتی خواسته‌اند که مقدمات لازم برای یک انتخابات با اعتبار و شفاف را فراهم کنند.

در این بیانیه از گروه طالبان نیز خواسته شده که مانع شرکت مردم در انتخابات نشوند. طالبان پیش از این تهدید کرده بودند که مانع برگزاری انتخابات خواهند شد.  این گروه پیش از این گفته بود که تجمّعات و گردهم‌آیی‌های نامزدان را هدف قرار می‌دهد. 

در پی این تهدید، گروه طالبان یک تجمع هواداران محمداشرف غنی را دو روز پیش در ولایت پروان هدف قرار داد که در آن ۲۴ تن کشته و ۳۲ تن دیگر زخمی شدند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان امسال برگزار شود. هم‌زمان با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، پیکارهای انتخاباتی نامزدان نیز بیش‌تر شده است. روز گذشته پنج نامزد در جمع هواداران‌شان ظاهر شدند و به تشریح برنامه‌های‌شان پرداختند.

امروز نیز قرار است که شماری از نامزدان و معاونان آن‌ها برنامه‌های را در کابل و ولایت‌های دیگر برگزار کنند.

تاکید اتحادیه اروپا بر برگزاری انتخابات

در همین حال فدریکا موگرینی، مسوول روابط خارجی و نماینده‌ی خاص اتحادیه‌ی اروپا، در یک تماس تلفنی که به روز چهارشنبه، ۲۷ سنبله، با محمداشرف غنی، رییس جمهوری کشور، داشت، ابراز امیدواری کرده است که انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در «فضای آرام و به گونه‌ی شفاف و عادلانه» برگزار شود.

ارگ ریاست‌جمهوری با نشر خبرنامه‌ی گفته که دو طرف در این گفت‌وگو در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری، روند صلح افغانستان و حمایت اتحادیه‌ی اروپا از این روند بحث کرده‌اند. در خبرنامه ارگ آمده که خانم موگرینی با اشاره به توقف مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان گفته است که برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ششم میان در افغانستان از ضرورت‌های مبرم می‌باشد.

دکمه بازگشت به بالا