امریکا پس از توافق با طالبان ۸۶۰۰ سربازش را در افغانستان حفظ می‌کند

۸صبح، کابل: دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا می‌گوید که کشورش پس از توافق صلح با طالبان نیز به حضور نظامی خود در افغانستان ادامه می‌دهد و هشت هزار و ۶۰۰ سرباز را در افغانستان حفظ خواهد کرد.

او این سخنان را در مصاحبه با رادیوی فاکس‌نیوز مطرح کرده است. در حالی که گروه طالبان بر خروج کامل سربازان امریکایی از افغانستان اصرار دارد، اما ترمپ در این مصاحبه گفته است که حتا پس از رسیدن به یک توافق صلح، امریکا در یک منطقه از افغانستان حضور نظامی دایمی خواهد شد.

دونالد ترمپ هرچند گفته است که در شمار سربازان امریکایی در افغانستان چیزی در حدود ۳۰ درصد کاهش می‌یابد، اما هشت و هزار و ۶۰۰ نیروی دیگر هم‌چنان در افغانستان باقی خواهد ماند.

پیش از این ترمپ از حفظ نیروهای استخباراتی امریکا در افغانستان خبر داده بود.

از جانب دیگر، در حالی که یکی از اجندای محوری مذاکرات صلح امریکا با طالبان تضمین عدم تهدید شدن امریکا از خاک افغانستان توسط طالبان است، ترمپ هشدار داده، در صورتی که از افغانستان تهدید شود و یا مورد حمله قرار بگیرد، نیروهای امریکا به افغانستان دوباره خواهد رفت.

ظاهراً دیده می‌شود که مسأله خروج سربازان امریکایی از افغانستان که یکی از اجندای محوری گفت‌وگوهای جاری صلح است، تاکنون به صورت اساسی حل نشده است.

پیش‌تر حکومت افغانستان گفته بود که خروج سربازان امریکایی نظر به شرایط صورت می‌گیرد و برای مدتی نیاز است تا امریکا در افغانستان حضور نظامی داشته باشد.

افزون بر عدم موافقت کابل با خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان، برخی از مقامات بلندپایه در واشنگتن نیز با خروج کامل امریکا از افغانستان مخالف هستند. به تازه‌گی جوزف دانفورد، رییس مشترک ستاد ارتش امریکا گفته است که نظامیان افغان توانایی دفاع مستقلانه از افغانستان را ندارند و خروج سربازان امریکایی باید محتاطانه صورت بگیرد.

دکمه بازگشت به بالا