گزارش کاخ‌ سفید درباره خروج از افغانستان؛ واشنگتن متوجه سرعت تسلط طالبان نشده بود

۸صبح، کابل: به دنبال نشر گزارش دولت جو بایدن از نحوه خروج نیروهای خارجی به رهبری این کشور از افغانستان، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا، پذیرفته که کشورش به درستی متوجه سرعت تسلط طالبان نشده بود.

خلاصه گزارش دولت جو بایدن از نحوه خروج از افغانستان که شامل ۱۲ صفحه است، پنج‌شنبه‌شب، ۱۷ حمل، از سوی کاخ ‌سفید منتشر شده است.

در گزارش بیشتر بار ملامتی خروج آشفته نیر‌وهای خارجی به رهبری امریکا، به دوش دولت دونالد ترمپ گذاشته شده است.

ارزیابی‌های انجام‌شده از سوی دولت جو بایدن بیان‌گر آن است که پس از توافق‌نامه دوحه میان طالبان و امریکا، برنامه‌ریزی برای خروج از افغانستان باید زودتر آغاز می‌شد.

در گزارش کاخ‌سفید گفته شده که مقصر تأخیر در روند خروج نظامیان خارجی از افغانستان، بخش‌های اطلاعاتی و مقام‌های وزارت دفاع امریکا در دولت دونالد ترمپ بوده‌اند.

در همین حال، جان ‌کربی در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفته است که خروج از افغانستان درس‌هایی به ارتش امریکا داده که از آن در کشورهای اتیوپی و اوکراین کار گرفته خواهد شد.

آقای کربی تاکید کرده که بررسی‌های دولت امریکا از نحوه خروج از افغانستان پایان نیافته و کمیسیون جنگ افغانستان وظیفه بررسی‌های بیشتر را دارد.

سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا افزوده است: «طولانی‌ترین جنگ امریکا مستحق بررسی طولانی و مطالعات بیشتر است که رییس‌جمهور به آن متعهد است.»

گفتنی ‌است که بیشترین انتقاد از دولت بایدن درباره نحوه اخذ تدابیر امنیتی در روزهای خروج و تخلیه از افغانستان در ماه آگست سال ۲۰۲۱ وارد است که سبب حمله انتحاری مر‌گ‌باری شد که جان ۱۳ نظامی امریکایی و ۱۷۰ شهروند افغان را گرفت.

دکمه بازگشت به بالا