کار ساخت یک ساحه مسکونی برای مغاره‌نشینان بامیان توسط یوان‌اچ‌سی‌آر آغاز شد

۸صبح، بامیان: منابع محلی در ولایت بامیان از شروع کار یک ساحه مسکونی برای مغاره‌نشینان بامیان از سوی کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهنده‌گان (UNHCR) خبر داده‌اند.

منابع روز دوشنبه، ۱۱ ثور، می‌گویند که کار ساخت این ساحه مسکونی روز دو شنبه، ۱۱ ثور، از سوی گیلیان تریگس، معاون کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان و مقام‌های محلی طالبان در بامیان، به‌گونه رسمی افتتاح شده است.

از جانبی، دفتر رسانه‌های والی و آمریت عودت و مهاجران طالبان در بامیان نیز با نشر خبرنامه‌ای گفته‌اند که این ساحه مسکونی در «تپه جلال »واقع در شمال‌غرب شهر بامیان موقعیت دارد.

در خبرنامه‌ها آمده است که در این ساحه مسکونی برای ۱۴۴ خانواده مغاره‌نشین خانه ساخته خواهد شد که هزینه ساخت هر خانه چهار هزار دالر امریکایی برآورد شده است.

در خبرنامه آمریت مهاجرین و عودت‌کنندگان بامیان زیر کنترل طالبان به نقل انجنیر محمد‌اشرف نیازی، مسوول UNHCR در بامیان آمده که این ساحه مسکونی بیش از ۱۰ هکتار مساحت دارد و کار ساخت آن تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی تکمیل می‌شود.

به گفته وی، تاکنون ۱۴۴ خانواده مغاره‌نشین در مرکز بامیان سروی و روند ساخت خانه برای آن‌ها آغاز شده است.

گفتنی است که ده‌ها خانواده در اطرف‌های تندیس‌های بودا در مرکز بامیان در مغازه‌های نم‌ناک، غیربهداشتی و در نبود اندک‌ترین خدمات اولیه زنده‌گی دشواری دارند.

در دو دهه اخیر با وجود کمک‌های هنگفت جامعه جهانی در کشور، هیچ‌گونه توجهی به بهبود زنده‌گی مغاره‌نشینان بامیان نشده است.

این در حالی است که گیلیان تریگس، معاون کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان، پس از چاشت روز یک‌شنبه، ۱۰ ثور، در راس یک هیات بلندرتبه برای گفت‌وگو با طالبان در مورد چگونه‌گی وضعیت مهاجران افغانستان وارد کابل شد.

دکمه بازگشت به بالا