دادگاه جهانی به اعتراض روسیه به پرونده نسل کشی اوکراین رسیده‌گی می‌کند

روسیه و اوکراین، در دادگاه بین‌المللی دادگستری در مورد ادعای مسکو مبنی بر اینکه تهاجم این کشور به اوکراین برای جلوگیری از نسل‌کشی انجام شده است، به مصاف هم خواهند رفت.

بربنیاد گزارش رویترز، قرار است این دادگاه روز دوشنبه، ۱۸ سپتامبر، برگزار شود.

اوکراین این پرونده را تنها چند روز پس از تهاجم روسیه در سال گذشته به بالاترین دادگاه سازمان ملل برد.

کیف استدلال می‌کند که روسیه با بیان این‌که این حمله برای جلوگیری از نسل‌کشی ادعایی در شرق اوکراین موجه است، از قوانین بین‌المللی سوء‌استفاده می‌کند.

مقام‌های روسیه همچنان اوکراین را به ارتکاب نسل کشی متهم می‌کنند.

روسیه می‌خواهد این پرونده کنار گذاشته شود و به صلاحیت دیوان بین‌المللی کیفری(ICJ)  اعتراض دارد.

جلسات دادرسی که قرار است تا ۲۷ سپتامبر ادامه داشته باشد، به ماهیت پرونده نمی‌پردازد و در عوض بر استدلال‌های حقوقی در مورد صلاحیت متمرکز است.

مسکو می‌گوید اوکراین از این پرونده به‌عنوان یک راه دور برای صدور حکم در مورد قانونی بودن کلی اقدام نظامی خود استفاده می‌کند.

اوکراین پیش از این، یک مانع را برطرف کرده است، زیرا دادگاه در یک تصمیم اولیه در این پرونده در مارچ سال گذشته به نفع خود تصمیم گرفت.

بر این اساس، دادگاه به روسیه دستور داد تا اقدامات نظامی در اوکراین را «فوراً» متوقف کند.

در این جلسات دادگاه از ۳۲ ایالت دیگر نیز خواهد شنید که همگی از استدلال اوکراین مبنی بر این‌که دادگاه صلاحیت پیشبرد پرونده را دارد حمایت می کند.

در حالی‌که روسیه تا کنون دستورات دیوان بین‌المللی کیفری مبنی بر توقف اقدامات نظامی خود را نادیده گرفته است و دادگاه راهی برای اجرای تصمیمات خود ندارد، کارشناسان می‌گویند که صدور حکم نهایی به نفع اوکراین می‌تواند، برای هرگونه ادعای غرامت در آینده مهم باشد.

کنوانسیون نسل کشی ۱۹۴۸ سازمان ملل، نسل کشی را به‌عنوان جنایاتی تعریف می‌کند که «به قصد نابودی، به طور کلی یا جزئی، یک گروه ملی، قومی، نژادی یا مذهبی به این ترتیب انجام می شود.»

اوکراین علیه روسیه در دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد

دکمه بازگشت به بالا