وزارت امور داخله: طالبان ۱۱ هزار خانه را در ارغنداب قندهار تخریب کرده‌اند

۸صبح، کابل: وزارت امور داخله می‌گوید که گروه طالبان در جریان حملات‌شان به ولسوالی ارغنداب قندهار، بیش از ۱۱ هزار خانه را تخریب کرده‌اند؛ موردی که گروه طالبان آن را رد می‌کنند و حکومت را مسوول آن می‌دانند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، روز پنج‌شنبه، شانزدهم ثور به روزنامه ۸صبح گفت که گروه طالبان در جریان این حملات به ۲۹ قریه را انفجار داده‌اند.

به گفته او در این ولسوالی ۴۵۰ جریب زمین زراعتی گندم، ۱۵۰ جریب باغ انگور، ۵۰ جریب باغ انار و ده‌ها فارم مرغ‌داری آسیب دیده است.

سخنگوی وزارت امور داخله بیان کرد که در نتیجه این حملات ده‌ها غیرنظامی کشته و بیش از ۳۰ هزار خانواده از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند.

هم‌چنان آرین خاطر نشان کرد که گروه طالبان در این ولسوالی دو پل بزرگ، ۲۰۰ پلچک و ۱۲ باب مکتب را نیز تخریب کرده‌اند. او ارزش این زیربناها را میلیون‌ها دالر عنوان کرد.

گروه طالبان اما با رد این آمار، حکومت را مسوول تخریب زیربناها می‌خوانند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه گفت حکومت بالای مناطق زیر کنترل این گروه در ارغنداب حملات هوایی و موشکی انجام می‌دهد.

به گفته او، همه خانه‌ها در ارغنداب در نتیجه بمباردمان یا اصابت هاوان آسیب دیده است و هیچ خانه‌ای سالم نمانده است.

مجاهد افزود که این گروه تنها یک کمربند در این ولسوالی را با ماین‌هایی که از راه دور کنترل می‌شود، ماین‌گذاری کرده است، اما هیچ گونه ماین را در راه‌ها و خانه‌ها جابه‌جا نکرده‌اند.

او گفت که به دلیل بمباردمان‌ نیروهای امنیتی، جنگ‌جویان این گروه از ساحه ارغنداب عقب‌نشینی کردند تا از تخریب بیش‌تر ساحه و خشک شدن باغ‌ها جلوگیری شود.

گفتنی است که ولسوالی ارغنداب قندهار در جریان شش ماه گذشته شاهد درگیری شدید بود که سبب آواره‌گی هزاران نفر و تخریب جاده‌ها و کانال‌های آبیاری شده است.

دکمه بازگشت به بالا