امسال در هرات ۱۳۵هزار تن انگور تولید شده است

۸صبح، کابل: مسوولان ریاست زراعت ولایت هرات می‌گویند که تولید امسال انگور این ولایت، نسبت به سال گذشته، ۱۵ درصد افزایش یافته و به ۱۳۵ هزار تن رسیده است. ولایت هرات با داشتن حدود ۵۰ نوع انگور در حال حاضر به عنوان بهترین تولید کننده این محصول در کشور شناخته می‌شود.

لعل، فخری، کشمشی، عسکری، پوشنگی، حسینی، میراحمدی، روچه، طاهری، شندوخانی، از شمار مشهورترین‌های انگور هرات است. با این حال چهارمین جشنواره‌ی عسل و انگور امروز پنج‌شنبه، ۳۱ اسد، در هرات برگزار شده است.

مسوولان وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گویند، جشنواره‌ی انگور و عسل و نمایشگاه محصولات زراعتی و مالداری هرات، برای سه روز ادامه می‌یابد. در این نمایشگاه، در ۵۲ غرفه، انواع انگور و عسل، به نمایش گذاشته شده است.
نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری به هدف گشایش این جشنواره به هرات رفته است. آقای درانی در این برنامه بر سرمایه‌گذاری بیشتر در این بخش تاکید کرد و گفت: « باغداری در هرات توسعه یافته است، هرات نمونه‌ی خوبی از یک ولایت توسعه‌یافته در بخش زراعت است. پروژه‌های بزرگ برای این ولایت روی دست است. در ساخت مسلخ، شش میلیون دالر هزینه شده که کارش تکمیل گردیده است، سیلو و ذخیره‌ی استراتژیک هم تا دو ماه آینده تهداب‌گذاری می‌شود.»

او در ادامه تصریح کرد:«تلاش‌مان این است که سرمایه‌گذاری‌ها بیش‌تر شود، صادرات میوه افغانستان افزایش یافته است. کشورها از صادرات میوه‌ی ما استقبال می‌کنند، باید سرمایه‌گذاران کار کنند، ما تشویق و همکاری مالی‌شان می‌کنیم.»

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید، تا کنون در کنار صادرات و گسترش باغ‌های هرات، ۴۰۰ کشمش‌خانه توسط وزارت زراعت برای انگورداران در این ولایت ساخته شده است.  امسال وزارت زراعت در ولایت هرات در نظر دارد که به ارزش ۹۱۱ میلیون افغانی در بخش پروژه‌های مختلف هزینه کند.

از سویی هم عبدالقیوم رحیمی والی هرات در محفل گشایش این جشنواره گفت که در بخش مالداری در هرات تغییرات خوبی به میان آمده است:«هرات امسال ۱۵۰ تن عسل و ۱۳۵ هزار تن انگور تولید کرده است، امسال تولیدات ما در هر بخش بیش‌تر شده است.» والی هرات هم‌چنان بر سرمایه‌گذاری روی زیتون نیز تأکید کرد.

والی هرات در ادامه افزود:«توجه جدی به رشد زراعت، ولایت هرات را از لحاظ اقتصادی به خود کفایی می‌رساند. تجهیز میدان هوایی با سردخانه و امکانات پیشرفته و افزایش صادرات میوه و محصول زراعتی این ولایت به خارج از کشور، اقتصاد هرات را دگرگون خواهد ساخت.»

در همین حال، آقای حیدری به نماینده‌گی از انجمن تولیدکننده‌گان و دهقانان ولایت هرات، گفت: «در بخش باغداری توجه شده است، اما در بخش مالداری توجهبیش‌تر می‌خواهیم، باید چراگاه‌ها بازسازی شود و زمینه‌های بیش‌تر رشد مالداری فراهم گردد.»

دکمه بازگشت به بالا