در پی اصابت یک هاوان به یک خانه در زابل، سه کودک و یک زن کشته شدند

۸صبح، کابل: در پی اصابت یک مرمی هاوان بر یک خانه رهایشی در ولسوالی شاه‌جوی ولایت زابل، سه کودک و یک زن کشته شده‌اند. در نتیجه اصابت این هاوان، یک مرد نیز زخمی شده است.

گل‌اسلام سیال، سخنگوی والی زابل، به روزنامه ۸صبح گفت که یک‌شنبه‌شب گذشته یک مرمی هاوان که از سوی گروه طالبان پرتاب شده بود، بر یک خانه رهایشی در نزدیکی مقر ولسوالی شاه‌جوی اصابت کرد و در نتیجه آن چهار عضو این خانواده کشته شدند و یک عضو دیگر آن زخم برداشته است.

سخنگوی والی زابل گفت که از دو روز گذشته به این سو در ولسوالی شاه‌جوی ولایت زابل درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان جریان دارد. او تأکید کرد که پس از دو روز درگیری، نیروهای امنیتی جنگ‌جویان گروه طالبان را عقب رانده‌اند، اما در حومه‌های این ولسوالی درگیری هم‌چنان جریان دارد.

او هم‌چنان گزارش‌ها و نگرانی‌ها در مورد این‌که بازار ولسوالی شاه‌جوی به تصرف گروه طالبان درآمده است را رد کرد.

این در حالی است که در بیست‌وپنجم سرطان نیز در یک حمله راکتی که مقام‌های محلی آن را به گروه طالبان نسبت دادند، چهار غیرنظامی جان باختند.

تلفات غیرنظامیان در جریان جنگ به یک نگرانی عمده نهادهای مدافع حقوق بشر و دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما مبدل شده است. یوناما چند روز پیش ماه گذشته میلادی (جولای) را مرگ‌بارترین ماه برای غیرنظامیان توصیف کرد. یوناما گفته بود که در جریان ماه جولای یک هزار و ۵۰۰ نفر کشته و زخمی شده‌اند. یوناما «عناصر ضد دولت» را عامل اصلی کشتار غیرنظامیان در یک ماه گذشته اعلام کرده است.

زابل از ولایت‌های ناامن به شمار می‌رود. گروه‌ طالبان در این ولایت فعالیت گسترده دارد. چندی پیش محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور در سفری به ولایت زابل از نهادهای امنیتی خواسته بود که یک برنامه امنیتی ویژه را برای تأمین امنیت زابل تهیه کنند تا به این ترتیب از گسترش ناامنی در این ولایت جلوگیری و امنیت شاهراه تأمین شود.

گفتنی است که شاهراه کابل- قندهار از ولایت زابل می‌گذرد و این شاهراه بیش‌تر وقت‌ها ناامن است.

 

دکمه بازگشت به بالا