سه نیروی امنیتی در حمله طالبان بر یک پوسته در مرز افغانستان و تاجیکستان کشته شدند

۸صبح، کابل: گروه طالبان نیمه‌های شنبه‌شب گذشته بر یک پوسته‌ی نیروهای مرزی در منطقه «سمتی» از مربوطات ولسوالی چاه آب ولایت تخار و در نزدیکی مرز میان افغانستان و تاجیکستان حمله کرده است. مسوولان محلی می‌گویند که در این حمله سه نیروی امنیتی کشته و پنج نیروی دیگر زخمی شده‌‎اند.

جواد هجری، سخنگوی والی تخار روز یک‌شنبه، سیزدهم اسد به روزنامه ۸صبح گفت که این حمله گروه طالبان با اعزام نیروهای کمکی به محل، عقب زده شده است. او افزود که در نتیجه درگیری میان مرزبانان با جنگ‌جویان گروه طالبان، به این گروه نیز تلفات وارد شده است، اما رقم دقیقی از آن در دست نیست.

منطقه سمتی ولسوالی چاه آب ولایت تخار در مرز مشترک افغانستان و تاجیکستان موقعیت دارد. بر اساس معلومات منابع محلی، از منطقه سمتی، تفنگ‌داران غیرمسوول، قاچاق‌بران مواد مخدر و طالبان برای ترانزیت مواد مخدر به تاجیکستان استفاده می‌کنند. گروه طالبان بارها بر این منطقه حمله کرده است.

از جانب دیگر، ولسوالی چاه آب ولایت تخار به دلیل داشتن مرز مشترک با تاجیکستان  و معدن طلای «نورابه» از چند سال به این‌سو دست‌خوش رقابت‌های مسلحانه تفنگ‌داران غیرمسوول محلی است. تفنگ‌داران غیرمسوول در این ولسوالی برای در اختیار گرفتن مسیر ترانزیت مواد مخدر و هم‌چنان تسلط بر معدن طلای «نورابه» در مواردی با هم درگیر شده‌اند. مسوولان محلی می‌گویند با وجود اعزام «هشت هیأت حل منازعه» درگیری‌ها میان رقیبان محلی در ولسوالی چاه آب حل و فصل نشده است.

از سویی هم، تخار در شمال‌شرق در این اواخر شاهد دست‌خوش یک رشته ناامنی‌های گسترده است. همین اکنون درگیری در ولسوالی اشکمش این ولایت که حدود یک هفته پیش در پی حمله گروه طالبان آغاز شده بود، ادامه دارد. هر چند مسوولان محلی از عقب راندن جنگ‌جویان گروه طالبان از مربوطات و مرکز ولسوالی اشکمش خبر داده‌اند، اما گروه طالبان مدعی است که بخش‌هایی از مرکز این ولسوالی را تصرف کرده‌ است.

در نتیجه درگیری‌هایی که از یک هفته به این‌سو در ولسوالی اشکمش جریان دارد، به مردم و باشنده‌گان آن خسارت مالی وارد شده است.

دکمه بازگشت به بالا