ترمپ کل دارایی‌های دولت ونزویلا در امریکا را مسدود کرد

دولت امریکا اقدام به مسدود کردن دارایی‌های دولت ونزویلا کرد. این سیاست برای اعمال فشار بیش‌تر بر نیکلاس مادورو اجرا می‌شود. امریکا دولت مادورو را غیرقانونی می‌داند و از رهبر اپوزیسیون این کشور، خوان گوایدو، آشکارا جانب‌داری می‌کند.

به گزارش دویچه‌وله به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر اساس این تصمیم دسترسی نیکلاس مادورو و دیگر مسوولان دولتی ونزویلا به این دارایی‌ها قطع می‌شود و افزون بر آن، کسی حق خارج کردن و انتقال این دارایی‌ها از امریکا را نیز نخواهد داشت.

دولت امریکا از همه شرکت‌های این کشور نیز خواسته است که به همکاری‌های اقتصادی و معامله با دولت ونزویلا پایان دهند. اجرای چنین سیاستی در ارتباط با کشورهای غربی، ظرف ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

آخرین باری که دولت امریکا چنین سیاستی را در قبال یک کشور غیر‌آسیایی به کار گرفته است، به تحریم کوبا باز می‌گردد. امریکا در حال حاضر چنین سیاستی را در مورد کشورهای ایران، سوریه و کوریای ‌شمالی نیز اعمال می‌کند.

دولت امریکا در توضیح علت اتخاذ این تصمیم، به غیرقانونی بودن دولت مادورو و نقض حقوق بشر در ونزویلا اشاره کرده است.

خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزویلا و رییس جمهور خودخوانده این کشور که از حمایت کامل دولت امریکا برخوردار است، از تصمیم ترمپ استقبال کرده است.

گوایدو روز ۲۴ جنوری خود را رییس دولت انتقالی ونزویلا خواند و از همان زمان جنگ قدرت در ونزویلا آغاز شد. گوایدو به ‌رغم حمایت و پشتی‌بانی امریکا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی و امریکای جنوبی، موفق به پیروزی در این جنگ قدرت نشده است.

نیکلاس مادورو از حمایت و پشتی‌بانی کشورهای روسیه و کوبا برخوردار است و افزون بر آن کنترل ارتش ونزویلا را نیز در اختیار دارد.

ونزویلا در حال حاضر با بحران اقتصادی عمیقی روبه‌رو است. بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد، یک چهارم جمعیت ۳۰ میلیونی ونزویلا محتاج کمک هستند و از زمان تشدید بحران اقتصادی در ونزویلا در سال ۲۰۱۶ به این سو، حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از شهروندان این کشور ناگزیر به ترک کشورشان شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا