ترمپ: حملات سنگین و بی‌سابقه علیه طالبان آغاز شده است

۸صبح، کابل: دونالد ترمپ، رییس جمهوری امریکا، سه روز پس از لغو مذاکرات صلح با طالبان گفته است که نیروهای امریکایی حالا بیش از هر زمانی دیگر سرگرم سرکوب طالبان در افغانستان است و دور جدید حملات علیه طالبان ادامه خواهد داشت. او اما جزییات بیش‌تری از این حملات ارایه نکرده است.

رییس جمهوری امریکا این سخنان را به روز چهارشنبه، ۲۰ سنبله، در مراسم یادبود از قربانیان حملات یازدهم سپتامبر بیان کرده است. دونالد ترمپ گفته حملاتی که اکنون بر علیه طالبان آغاز شده، سنگین‌ترین حملات در طی ۱۰ سال گذشته بوده است.

سه روز پیش بود که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالت متحده اعلام کرد که گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و گروه طالبان را متوقف و برنامه دیدارش با رییس جمهور غنی و رهبران طالبان را که قرار بود به روز یک‌شنبه، هفدهم سنبله، در کمپ دیوید به صورت جداگانه انجام شود، لغو کرده است.

آقای ترامپ دلیل این تصمیم را حمله اخیر طالبان بر شهر کابل دانسته که در آن به شمول یک سرباز امریکایی، ۱۱ تن دیگر نیز کشته شدند. مشخص نیست که آیا قرار است بار دیگر این گفتگوها از سر گرفته شود یا خیر اما رییس جمهوری امریکا یک بار دیگر تاکید کرده که مذاکرات با طالبان دیگر منتفی است و از دید او این مذاکرات از بین رفته است.

در یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی هنگامی که افغانستان در تصرف گروه‌ طالبان بود، افراد مربوط به گروه القاعده چهار هواپیمای مسافربری -باربری را ربودند و به برج‌های تجارت جهانی بر امریکا حمله کردند. در این رویداد، در حدود سه هزار تن جان باختند.

با این حال دونالد ترمپ، رییس جمهوری امریکا یک بار دیگر در مراسم یادبود از این قربانیان بر مبارزه با تروریزم تاکید کرد. او به گروه‌های دیگر که قصد حمله به این کشور را دارند هشدار داد که اگر آن‌ها امریکا را هدف قرار دهند، نیروهای امریکایی نیز به محل استقرار آن‌ها رفته و این گروه‌ها را سرکوب خواهد کرد.

ترامپ گفت: «اگر به هر دلیلی آن‌ها برگردند به کشور ما، ما هر جایی که آن‌ها باشند می‌رویم، و از قدرت استفاده می‌کنیم، قدرتی که ایالات متحده هرگز نظیر آن را پیش از این استفاده نکرده است.»

رییس جمهوری امریکا در ادامه افزود: «من حتا درباره‌ی قدرت اتمی صحبت نمی‌کنم. آن‌ها هرگز نظیر آن‌چه را که برای شان اتفاق خواهد افتاد، نخواهند دیده باشند.»

در همین حال ناتو نیز بر تقویت نیروهای افغان در مقابله با تروریزم جهانی تاکید کرده است. ینس استولتنبرگ، سرمنشی عمومی ناتو گفته که این سازمان و همکارانش به آموزش و مشوره‌ی نظامیان افغان ادامه خواهند داد تا آن‌ها در امر مبارزه با هراس‌افگنی نیرومندتر شوند. او گفت:«حضور نیروهای ما در افغانستان برای ایجاد شرایط صلح است؛ اما راه صلح طولانی و دشوار است.»

از سویی هم رییس جمهوری افغانستان نیز در پیوند به حملات یازدهم سپتامبر ابراز نظر کرده و در یک خبرنامه‌ای گفته: «هرچند حکومت افغانستان در هجده سال گذشته و با حمایت جامعه جهانی، در راس ایالات متحده امریکا، در خط نخست نبرد با تروریسم بین‌المللی قرار داشته و به منظور دفاع از امنیت منطقه و جهان، قربانی‌های کلانی را متقبل شده است. اما، هنوز هم تهدید مشترک وجود داشته و این گروه‌ها تلاش دارند تا کشور ما را به نهان‌گاه امن‌شان بدل سازند.»

دکمه بازگشت به بالا