ترمپ چشم به راه معامله صلح در افغانستان است

۸صبح، کابل: دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا چشم به راه معامله صلح برای پایان جنگ در افغانستان است. آقای ترمپ این مطلب را پس از دیدار با مشاوران ارشد امنیتی دولت ایالات متحده امریکا درباره گفت‌وگوهای صلح افغانستان ابراز کرده است. رییس جمهور ایالات متحده امریکا در توییتی گفته است که طرف‌های جنگ نوزده ساله افغانستان به شمول امریکا چشم به راه معامله صلح است؛ اگر ممکن باشد.

نشست مقام‌های ارشد دولت امریکا درباره صلح افغانستان، در استراحت‌گاه گلف آقای ترمپ در نیوجرسی برگزار شده است. در این نشست، مارک اسپر، وزیر دفاع، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه، جوزف دانفورد، فرمانده ستاد مشترک ارتش، جان بولتون، مشاور امنیت ملی، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در آن شرکت داشته‌اند.

دونالد ترمپ این نشست را «بسیار خوب» توصیف کرده است.  

هرچند جزییات بیش‌تر از محورهای بحث‌ مقام‌های امریکایی درباره صلح افغانستان به نشر نرسیده است، اما پیش‌تر سی‌ان‌ان به نقل از چند منبع گزارش کرده بود که در این دیدار روی طرح صلحی که زلمی خلیل‌زاد آن را در جریان چند ماه تهیه کرده است، بحث و گفت‌وگو خواهد شد. کاخ سفید نیز گفته است که گفت‌وگوها در نشست ترمپ و مشاورانش روی مذاکرات صلح با طالبان و پایان جنگ در افغانستان و نیز خروج سربازان امریکایی متمرکز بوده است.

در عین حال، مایک پمیئو در یک رشته توییت گفته است که دولت امریکا متعهد به همکاری نزدیک با دولت افغانستان به هدف رسیدن به توافق صلح جامع ا ست.

او در عین حال ضمن تأکید بر کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس گفته است، امریکا در صدد کسب اطمینان است تا«خاک افغانستان دیگر برای تهدید امریکا یا متحدانش مورد استفاده قرار نخواهد گرفت و افغان‌ها در کنار هم برای رسیدن به صلح تلاش خواهند کرد.»

این در حالی است که هشتمین دور گفت‌وگوهای رسمی میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در بیست‌ویکم ماه جاری پایان یافت. دو طرف پس از پایان این دور که گفته می‌شود به توافقاتی نیز دست یافته‌اند، در حال مشوره میان‌گروهی هستند.

هرچند جزییات بیش‌تر از توافقات امریکا و طالبان در هشتمین مذاکرات دوحه در دست نیست، اما پیش از آن زلمی خلیل‌زاد، توافق‌ نهایی را به تضمین در مبارزه علیه تروریسم، خروج نیروهای خارجی از افغانستان، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس جامع و دایمی مشروط کرده بود.

قرار است پس از امضای توافق‌نامه میان امریکا و گروه طالبان یک توافق‌نامه دیگر میان حکومت‌های افغانستان و امریکا نیز به امضا برسد. تا هنوز جزئیات این توافق‌نامه همگانی نشده است.

 

دکمه بازگشت به بالا