ترمپ: طالبان نمی‌دانند اشتباه‌ بزرگ‌شان را چگونه جبران کنند

۸صبح، کابل: دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، پس از توقف مذاکرات با گروه طالبان گفته است که این گروه در شرایط دشواری قرار گرفته است و به سختی سرکوب می‌شود.

او در توییتی نوشته است که طالبان با حمله به کابل و کشتن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز امریکایی اشتباه بزرگی را مرتکب شدند، اما در حال حاضر این گروه نمی‌داند که این اشتباه را چگونه جبران کنند.

حمله‌ای که دونالد ترمپ از آن یاد کرده است، در چهاردهم ماه جاری در ساحه شش درک کابل توسط طالبان با استفاده از یک موتر «تونس» بمب‌گذاری شده انجام شد.

دو روز پس از این حمله، دونالد ترمپ اعلام کرد که مذاکرات با گروه طالبان را متوقف کرده است. او هم‌چنان از برنامه دیدار محرمانه‌اش با رییس جمهور غنی و رهبران ارشد گروه طالبان در کمپ دیوید، پرده برداشت و گفت که این دیدارها را که قرار بود روز یک‌شنبه، هفدهم سنبله انجام شود، لغو کرده است. پیش از توقف مذاکرات امریکا و طالبان دو طرف از نهایی شدن توافق‌نامه صلح خبر داده بودند.

هرچند دونالد ترامپ در آن زمان نیز گفته بود که گروه طالبان حمله‌ای را که در آن یک سرباز امریکایی کشته شد، برای تقویت موضع‌شان در میز مذاکرات انجام داده، اما برعکس وضعیت را بدتر کرده است. به تازه‌گی او اما گفته است که گروه طالبان با انجام این حمله اشتباه بزرگی را مرتکب شده و به اشتباه‌شان پی‌برده‌اند، اما نمی‌توانند آن را جبران کنند.

او در تازه‌ترین توییت خود تأکید کرده است که برای پیش‌برد مذاکرات صلح راه‌های بهتر دیگری نیز وجود دارد.

پس از توقف مذاکرات صلح، دونالد ترمپ اعلام کرد که حملات علیه مواضع طالبان افزایش خواهد یافت. او که روز چهارشنبه، بیستم سنبله، در مراسم یادبود از قربانیان حملات یازدهم سپتامبر صحبت می‌کرد، گفت که حملاتی که اکنون بر طالبان آغاز شده، سنگین‌ترین حملات در طی ۱۰ سال گذشته بوده است.

پس از توقف مذاکرات شماری از جنرالان امریکایی نیز از تغییر موضع ناتو و امریکا در قبال طالبان سخن گفته‌اند.

به تازه‌گی حکومت افغانستان نیز تمام تلاش‌های مرتبط به صلح را متوقف کرده است. حکومت دلیل این اقدام را اولویت‌دهی به برگزاری انتخابات و شکست مذاکرات صلح خوانده است.

دکمه بازگشت به بالا