ترمپ: استخبارات امریکا در افغانستان باقی می‌ماند

۸صبح، کابل: رییس جمهور امریکا می‌گوید که کشورش در صورت توافق صلح با گروه طالبان و خروج سربازانش از افغانستان، حضور استخباراتی‌اش را در این کشور قطع نخواهد کرد.

دونالد ترمپ روز یک‌شنبه، بیست‌وهفتم اسد در صحبت با خبرنگاران، از پیش‌رفت در گفت‌وگوهای صلح با طالبان و کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان خبر داده است. او گفته است: «شمار سربازان را تا سطح ۱۳ هزار نفر کاهش داده‌ایم و بیش‌تر از آن نیز کاهش خواهیم داد.» او گفته است که تصمیم در مورد حضور و عدم حضور نظامی در افغانستان را بعداً می‌گیرد.

ترمپ در عین حال تأکید کرده است که در صورت عدم حضور نظامی در افغانستان، به حضور استخباراتی خود در این کشور ادامه می‌دهد. رییس جمهوری ایالات متحده امریکا دلیل حضور نیروهای استخباراتی‌اش در افغانستان را دفع تهدیدهای بالقوه عنوان کرده است.

او توضیح داده است: «دلیل حضور امریکا در افغانستان این است که این کشور به آزمایشگاه دهشت‌افگنان مبدل نشود و ما در این رابطه نظریات و برنامه‌های بسیار خوب داریم»

از جانب دیگر، دونالد ترمپ گفته است که مذاکرات کشورش با گروه طالبان و نیز حکومت افغانستان پیش‌‌رفت داشته است و در هفته‌های آینده در این مورد گام‌های مهم برداشته خواهد شد. رییس جمهور ترمپ ظاهراً به احتمال امضای توافق‌نامه صلح با طالبان اشاره کرده است. رییس جمهور غنی نیز روز یک‌شنبه در دیدار با دینگ شیجون، نماینده ویژه چین برای افغانستان و پاکستان ابراز امیدواری کرده است که امضای توافق‌نامه میان امریکا و طالبان زمینه مذاکرات رسمی میان حکومت وگروه طالبان را فراهم کند.

رییس جمهور امریکا روز جمعه، بیست‌وپنجم اسد با مشاوران ارشد امنیتی و مقام‌های دولتش درباره توافق‌نامه این کشور با طالبان تشکیل جلسه داد. کاخ سفید گفته است که در نشست روز جمعه در باشگاه گلف ترمپ درباره گفت‌وگوهای صلح با طالبان، آشتی ملی در افغانستان و هم‌چنان نحوه خروج نیروهای امریکایی از این کشور بحث شده است. به دنبال این نشست، مایک پومپئو نیز اعلام کرد که امریکا متعهد به همکاری نزدیک با دولت افغانستان برای رسیدن به یک توافق جامع صلح در این کشور است. او گفته است که امریکا خواستار کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس در افغانستان است و می‌خواهد اطمینان حاصل کند که خاک افغانستان برای تهدید امریکا و یا متحدان آن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و افغان‌ها در کنار هم برای رسیدن به صلح تلاش می‌کنند.

پس از آن حکومت افغانستان اعلام کرد که منتظر رسیدن جزییات این نشست از طریق مجاری رسمی و دیپلماتیک است.

حکومت افغانستان تأیید کرده است که قرار است هم‌زمان با امضای یک توافق‌نامه میان امریکا و طالبان، یک اعلامیه‌ مشترک میان دولت‌های افغانستان و امریکا نیز به امضا برسد. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفته است که در این اعلامیه‌ امریکا تعهدات خود را در قبال افغانستان تجدید خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا