ترمپ: می‌توانیم مشکل ایران را ظرف ۲۴ ساعت حل کنیم

دونالد ترمپ، رییس ‌جمهور امریکا، بار دیگر آماده‌گی خود را برای مذاکره با همتای ایرانی‌اش بازگو کرد.

دویچه‌وله به نقل از رویترز گزارش داده است که ترمپ روز دوشنبه گفت، هیچ اعتراضی به دیدار رو‌در‌رو با حسن روحانی ندارد. او به گزارش‌گران بخش مطبوعاتی کاخ سفید یادآور شد: «هر چیزی ممکن است. آن‌ها مایل‌اند بتوانند مشکل‌شان را حل کنند.» ترمپ با اشاره به مشکل تورم در ایران تأکید کرد: «ما می‌توانیم مشکل [ایران] را ظرف ۲۴ ساعت حل کنیم.»

ترمپ این سخنان را چند ساعت بعد از آن ایراد کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از «یک تأسیسات نظامی پنهانی هسته‌ای» در ایران خبر داد و گفت که ایران بعد از «پی بردن اسرائیل این تأسیسات را نابود کرده است.» نتانیاهو از جامعه بین‌المللی خواسته تا فشار خود بر ایران را با اعمال تحریم‌‌های بیش‌تر بالا ببرند.

 

یک روز پیش از سخنان ترمپ، حسن روحانی در مجلس اعلام کرده بود که ایران تصمیمی برای مذاکره دوجانبه با امریکا «در هیچ مقطعی نداشته است.» او درباره مذاکره مستقیم میان ایران و امریکا گفته بود: «پیشنهادهایی از طرف بسیاری مطرح شده، اما پاسخ ما همیشه منفی است.»

در همین حال خبرگزاری فارس نیز در گزارشی اعلام کرد که ترمپ در سخنرانی بامداد سه‌شنبه در شهر «فیتویل» ایالت کارولینای شمالی از «متفاوت شدن ایران» و آماده‌گی این کشور برای گفت‌وگو با امریکا سخن گفته است.

ایران بارها اعلام کرده است که قصد دیدار با ترمپ را ندارد، مگر این‌که امریکا کمپین اعمال تحریم‌ها به عنوان بخشی از «فشار حداکثری» خود بر ایران را لغو کند.

چهارشنبه گذشته وقتی دولت امریکا تحریم‌های بیش‌تری علیه ایران وضع کرد، ترمپ امکان دیدار با روحانی را منتفی ندانست. وقتی از او در کاخ سفید پرسیدند که آیا امکان دیدارش با روحانی در سازمان ملل متحد وجود دارد، پاسخ داد: «البته، هر چیزی ممکن است.»

دوشنبه گذشته نیز ترمپ برای دیدار با حسن روحانی اعلام آماده‌گی کرده بود. روحانی در پاسخ گفت، امریکا باید ابتدا تحریم‌های خود علیه این کشور را کاهش دهد. در پی آن، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، ملاقات بین این دو را «غیر قابل تصور» خواند.

دکمه بازگشت به بالا