مجسمه‌هایی به قدمت دو هزار سال در ایتالیا کشف شد

بربنیاد گزارش‌ها، مقام‌های ایتالیایی از کشف یک مجموعه گران‌بهای باستانی در منطقه توسکانی این کشور خبر داده‌اند.

رسانه‌های بین‌المللی روز چهارشنبه، ۹ نوامبر، گزارش داده‌اند که این مجموعه شامل مجسمه‌هایی به قدمت دو هزار سال، در آب‌ گرمی در توسکانی کشف شده است.

در گزارش آمده است که این آثار کشف‌شده می‌تواند در «بازنویسی تاریخ» دوران گذار از تمدن «اِتروسک» به امپراتوری روم نقش تعیین‌‌کننده ایفا کند.

ماسیمو اوزانا، مدیر موزیم‌های وزارت فرهنگ ایتالیا، با اشاره به محل این کشف در محوطه حفاری‌های باستان‌شناسی چند سال اخیر مربوط به حوضچه‌های آب‌ گرم «سان کاسیانو دی باگنی» نزدیک شهر سی‌ینا، می‌گوید که این کشف بدون شک یکی از مهم‌ترین کشفیات زیرآبی حوزه مدیترانه از سال ۱۹۷۲ به این‌ سو است.

گفته می‌شود که در آن سال دو مجسمه برنزی تمام‌قد برهنه مربوط به جنگ‌جویان یونان باستان موسوم به «ریاس» در جنوب ایتالیا کشف شده‌ بود.

براساس بیانیه وزارت فرهنگ ایتالیا، مجموعه کشف‌شده شامل پنج هزار سکه طلا، نقره و برنز و دو مجسمه برنزی است که به واسطه پنهان شدن در میان گِل صدمه ندیده‌ و به بهترین شکل ممکن باقی‌ مانده‌اند.

در همین حال، برخی از این مجسمه‌ها به مانند انسان هستند و برخی فقط قسمتی از بدن انسان آن روزی یا برخی از اندام آن‌ها است که احتمال داده می‌شود به‌عنوان نذر و هدیه به «خدایان» پیش‌کش می‌شده تا از طریق چشمه‌های آب‌ گرم بیماران را شفا دهند و تندرستی را به آن‌ها باز گردانند.

دکمه بازگشت به بالا