حمله اوکراین به اهداف دریایی روسیه در کریمه؛ کی‌یف: زیردریایی آسیب‌دیده قابل بازسازی نیست

مقام‌های اوکراینی می‌گویند که این کشور به اهداف دریایی و زیرساخت‌های بندری روسیه در شهر سواستوپل کریمه، حمله کرده است.

رویترز به نقل از آندری یوسف، یک مقام اطلاعاتی اوکراین، گزارش داده که این حمله صبح چهارشنبه، ۱۳سپتامبر، صورت گرفته است.

به گفته یوسف، یک کشتی بزرگ و زیردریایی مسکو که در این حمله مورد اصابت قرار گرفتند به حدی آسیب دیدند که به احتمال زیاد قابل تعمیر نیستند.

آندری یوسف، افزوده است: «ما تایید می‌کنیم که یک کشتی بزرگ فرود و زیردریایی مورد اصابت قرار گرفته‌اند. ما در مورد ابزار استفاده شده در این حمله اظهار نظر نمی‌کنیم.»

یوسف همچنان به تلویزیون ملی اوکراین تصریح کرده است: «این خسارات قابل توجه است. اکنون می‌توانیم بگوییم که به احتمال زیاد قابل بازسازی نیستند.»

در همین حال، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که اوکراین در ساعات اولیه با ۱۰ موشک کروز و سه قایق تندرو بدون سرنشین به یک کارخانه کشتی‌سازی این کشور در دریای سیاه حمله کرد و به دو کشتی نظامی که در حال تعمیر بودند آسیب رساند.

این وزارت گفته که هفت موشک‌ وارده را سرنگون کرده و قایق‌های مهاجم توسط یک کشتی روسی منهدم شده‌اند.

تصویری که در فضای مجازی منتشر شده، یک کشتی پهلو گرفته را نشان می‌دهد که آسیب جدی دیده است.

با این همه، آندری ریژنکو، کاپیتان بازنشسته نیروی دریایی اوکراین، این حمله را بزرگترین حمله به سواستوپل کریمه از آغاز تهاجم روسیه توصیف کرده است.

این شهر محل استقرار کشتی‌های جنگی در دریای سیاه است که مسکو از آن برای انتقال قدرت به خاورمیانه و در طول جنگ اوکراین بر صادرات مواد غذایی این کشور از آن استفاده می‌کند.

مشخص نیست که کی‌یف در حمله به سواستوپل، که در حدود ۳۰۰ کیلومتری بندر اودسا در دریای سیاه اوکراین قرار دارد، از چه نوع موشکی استفاده کرده است.

بیشتر بخوانید:

ادعای کی‌یف: موشک‌های کروز روسیه را سرنگون کردیم

دکمه بازگشت به بالا