سازمان ملل خواستار پایان خشونت‌ها در افغانستان شد

۸صبح، کابل: دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما، خواستار پایان خشونت‌ها در افغانستان شد.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان، با اشاره به خشونت‌های هفته جاری در کشور گفته است که باید این خشونت‌ها از طریق توافق و گفت‌وگو خاتمه یابد و به رنج و درد مردم افغانستان نقطه پایان گذاشته شود.

این در حالی است که در هفته جاری ولایت‌های شمال‌شرق و کابل پایتخت شاهد خشونت‌های گسترده بوده است.

دوشنبه‌شب گذشته گروه طالبان بر کمپ گرین‌ولیج در شهر کابل حمله کردند که ۱۶ نفر در آن جان باختند و بیش از ۱۱۹ نفر زخمی شدند. به همین ترتیب گروه طالبان در اوایل هفته جاری به ولایت کندز و پس از آن به ولایت بغلان حمله کرده بود.

نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل در کابل گفته است که قربانیان بیش‌تر این حمله‌ها، غیرنظامیان بوده‌اند.

یوناما به همین ترتیب به یک مورد حمله نیروهای هوایی کشور اشاره کرده که در ولایت فاریاب انجام شده و در آن ۱۲ غیرنظامی کشته شده‌اند.

با توجه به این موارد، یوناما شرایط کنونی را «رقت‌بار» توصیف کرده و تأکید ورزیده که در حال حاضر باید همه به دنبال وحدت و هم‌بسته‌گی باشند.

نماینده دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان هم‌چنین گفته است که با قشرهای مختلف صحبت کرده و همه بر ضرورت پایان دادن به خشونت تأکید دارند. یوناما افزوده است که تأمین امنیت در کابل و سراسر افغانستان یک ضرورت جدی است و باید تأمین شود.

این دفتر بار دیگر بر آغاز مذاکرات میان‌افغانی تأکید کرده و گفته است که باید گفت‌‌وگوی میان‌افغانی به حل منازعه و آتش‌بس فوری منجر شود. نماینده‌گی سازمان ملل متحد در کابل آماده‌گی خود را برای حمایت از روند صلح اعلام کرده است.

یوناما از جامعه جهانی نیز خواسته است تا تمام تلاش‌ها را برای ختم جنگ در افغانستان متمرکز و برای درگیری‌های کنونی راه‌ حل صح‌آمیز جست‌وجو کنند.

دکمه بازگشت به بالا