سازمان ملل: اقدامات محافظتی غیرنظامیان بیش‌تر شود

۸صبح، کابل: دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما در واکنش به حمله انتحاری بر مراسم عروسی در غرب شهر کابل، خواستار تقویت اقدامات محافظتی برای مهار حمله‌های انتحاری و جلوگیری از کشتار غیرنظامیان شده است.

یوناما روز یک‌شنبه، بیست‌وهفتم اسد، در بیانیه‌ای حمله انتحاری بر مراسم عروسی در غرب شهر کابل را محکوم کرده است. یوناما حمله بر این مراسم عروسی را «بزدلانه» و «عمدی» توصیف کرده و گفته است که هدف قراردادن عمدی غیرنظامیان جنایت است.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان، گفته است: «حمله‌ای که عمداً غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد یک جنایت و عمیقاً نگران کننده است، زیرا این فقط یک عمل‌کرد بزدلانه از سوی دشمن محسوب می‌شود.» او افزوده است که چنین حملات عمدی را بر غیرنظامیان که به هدف گسترش ترس و وحشت در بین مردم رنج‌دیده انجام شده، محکوم می‌کند.

یوناما گفته است که حمله شنبه‌شب گذشته بر مراسم عروسی متعلق به اهل تشیع افغانستان انجام شده است و یوناما چندین حمله قبلی را نیز به ثبت رسانده که عمداً علیه این مردم در منطقه غرب کابل صورت گرفته است.

در بیانیه یوناما آمده است: «تالار عروسی که این حمله در آن رخ داده است در قسمت غربی شهر کابل موقعیت دارد، که بیش‌تر در آن اقلیت مسلمان شیعه افغانستان سکونت دارند. یوناما چندین حمله قبلی را نیز ثبت کرده که عمداً علیه این مردم رخ داده است.»

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان در ادامه افزوده است: «چنین حملات خصمانه نشان می‌دهد که اقدامات محافظتی کنونی باید تقویت شود و کسانی که چنین حمله‌هایی را ترتیب و سازمان‌دهی می‌کنند باید محاکمه شوند و پاسخگو باشند.»

حمله شنبه‌شب گذشته در سالن عروسی «شهر دبی» در امتداد جاده فیض‌محمد کاتب از مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل رخ داد. در نتیجه این حمله ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ نفر دیگر زخمی شدند. قرار است برخی از قربانیان این رویداد، امروز به خاک سپرده شوند.

این حمله با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شده است. ارگ ریاست جمهوری، ریاست اجرایی، سفارت امریکا در کابل، کشورهای آلمان، ایران و اتحادیه اروپا این حمله را محکوم کرده‌اند.

گروه طالبان نیز این حمله را محکوم کرده و غیرقابل توجیه و جواز دانسته است.

براساس برخی از گزارش‌ها گروه داعش مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

دکمه بازگشت به بالا