سازمان ملل: تأمین شفافیت برای اعتبار انتخابات ضروری است

۸صبح، کابل: نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما می‌گوید که تأمین شفافیت برای اعتبار انتخابات ریاست جمهوری ضروری است و شرکای انتخاباتی باید برای تأمین شفافیت این انتخابات به صورت مشترک کار کنند.

یوناما از نامزدان، نهادهای مدنی و نهادهای ناظر انتخابات خواسته است تا با کمیسیون‌های انتخاباتی در امر تأمین شفافیت و نظارت از روند انتخابات ریاست جمهوری، همکاری کنند. این نهاد ابراز امیدواری کرده است که همه طرف‌های دخیل در انتخابات بتوانند نقش‌شان را برای تأمین و برگزاری انتخابات سالم ادا کنند. یوناما از شرکای انتخاباتی خواسته است تا هر نوع بی‌نظمی و تلاش برای تقلب در انتخابات را به کمیسیون شکایات انتخاباتی گزارش دهند.

نگرانی از وقوع تقلب در انتخابات ریاست جمهوری همواره از سوی نامزدان و شرکای انتخابات مطرح شده است.

از جانب دیگر، یوناما از کمیسیون‌ها و شرکای انتخاباتی خواسته است که به هدف فراهم‌سازی زمینه رأی‌دهی برای همه افغان‌های واجد شرایط، تلاش‌های‌شان را افزایش دهند.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است: «یک پیام قوی از نماینده‌گان جلسه شورای امنیت ملل متحد در مورد افغانستان در هفته گذشته این بود که جامعه بین‌المللی از انتخابات ریاست جمهوری که به تاریخ ۲۸ سپتامبر برگزار می‌شود، کاملاً حمایت می‌کند.»

به باور یوناما، برگزاری انتخابات معتبر مسوولیت همه شرکای انتخاباتی است و باید همه به صورت جدی در بخش برگزاری انتخابات شفاف باهم متحدانه تلاش کنند.

سازمان ملل متحد از نامزدان، عالمان دینی، رسانه‌ها، جامعه مدنی و نهادهای ناظر انتخاباتی خواسته است که رأی‌دهنده‌گان را برای استفاده از حق دموکراتیک‌شان بسیج کنند.

یاماموتو در این مورد گفته است: «رأی‌دهی تنها موضوع مسوولیت مدنی نیست و راهی است برای حفاظت از دست‌آوردهایی که در افغانستان به دست آمده و هم‌چنان نشان‌دهنده حمایت از پروسه‌های سیاسی صلح‌آمیز می‌باشد.»

یوناما اعلام کرده که متعهد است تا مسوولیت خود را بر مبنای ماموریتش برای حمایت از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی در راستای برگزاری انتخاباتی معتبر، شفاف و همه‌شمول به رهبری و مالکیت افغان‌ها، انجام دهد.

 نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل در کابل هم‌چنان بار دیگر تعهد کرده است که در قسمت حمایت از کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری معتبر، شفاف، همه‌شمول و به رهبری و مالکیت افغان‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند.

دکمه بازگشت به بالا