طرح صلح امریکا با طالبان در دیدار ترمپ با مشاوران امنیتی‌اش بررسی می‌شود

۸صبح، کابل: رسانه‌های امریکایی گزارش کرده‌اند که دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا امرروز جمعه، بیست‌وپنجم اسد، با مشاوران ارشد امنیتی‌اش درباره طرح صلح این کشور با گروه طالبان دیدار و این طرح را بررسی ‌می‌کند.

سی‌ان‌ان به نقل از دو منبع آگاه از برنامه دیدار رییس جمهور ترمپ با مشاوران ارشد امنیتی‌اش، گزارش کرده است که این دیدار در استراحت‌گاه گلف آقای ترمپ انجام خواهد شد و در آن مایک پمپیو، وزیر امور خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی امریکا، نیز حضور خواهند داشت. هم‌چنان چند مقام دفاعی دولت امریکا به سی‌ان‌ان گفته‌اند که انتظار می‌رود مارک اسپر، وزیر دفاع و جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا نیز در این دیدار حضور پیدا کنند.

این رسانه‌ امریکایی هم‌چنان نوشته است که محور اصلی این دیدار طرح صلحی است که از سوی زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان برای پایان طولانی‌ترین جنگ امریکا تهیه شده است. به گزارش سی‌ان‌ان، توقع می‌رود که طرح صلحی که آقای خلیل‌زاد ماه‌ها برای آن کار کرده است، منجر به خروج سربازان امریکایی از افغانستان و نیز اخذ تضمین از طالبان برای مبارزه با تروریسم شود.

قصر سفید تاکنون به صورت رسمی در مورد دیدار رییس جمهور امریکا و تیم امنیتی‌اش چیزی نگفته است.

این در حالی است که هشتمین دور گفت‌وگوهای رسمی میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در بیست‌ویکم ماه جاری پایان یافت. دو طرف پس از پایان این دور که گفته می‌شود به توافقاتی نیز دست یافته‌اند، در حال مشوره میان‌گروهی هستند.

هرچند جزئیات بیش‌تر از توافقات امریکا و طالبان در هشتمین مذاکرات دوحه در دست نیست، اما پیش از آن زلمی خلیل‌زاد، توافق‌ نهایی را به تضمین در مبارزه علیه تروریسم، خروج نیروهای خارجی از افغانستان، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس جامع و دایمی مشروط کرده بود.

قرار است پس از امضای توافق‌نامه میان امریکا و گروه طالبان یک توافق‌نامه دیگر میان حکومت‌های افغانستان و امریکا نیز به امضا برسد. تا هنوز جزئیات این توافق‌نامه همگانی نشده است.

 

دکمه بازگشت به بالا