سناتوران امریکایی خواستار نشر تلگراف‌هایی شدند که در آن با خروج امریکا از افغانستان مخالفت شده بود

۸صبح، کابل: واشنگتن تایمز گزارش داده است که جمهوری‌خواهان مجلس سنای امریکا در حال افزایش فشار بر وزارت امور خارجه آن کشور هستند تا تلگراف‌های مخالف خروج از افغانستان را نشر کند.

براساس گزارش‌ها، در این تلگراف‌ها درباره وخامت سریع وضعیت امنیتی افغانستان قبل از خروج ایالات متحده از این کشور، هشدار داده است.

این نشریه روز جمعه، ۲۹ دلو، به نقل از سناتور جیمز ای، جمهوری‌خواه ارشد کمیته روابط خارجی سنا، نوشته است که این اسناد مجموعه‌ای از شواهد در حال رشد است و نشان می‌دهد که دولت بایدن هشدارهای مقامات دولت پیشین فغانستان در مورد پیش‌بینی سقوط سریع این کشور را رد کرده است.

او روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای گفته است: «خروج ناگهانی ایالات  متحده از افغانستان اعتبار این کشور را خدشه‌دار کرده و به قیمت جان امریکایی‌ها تمام شده است. ای ن عمل تلاش‌های امریکا را برای اطمینان از این‌که افغانستان دیگر هرگز به‌عنوان سکویی برای حملات علیه ایالات متحده عمل نخواهد کرد، عقب انداخته است».

جیمز ای تأکید کرده است که مردم امریکا مستحق شفافیت هستند.

این در حالی است که برخی از محتویات این تلگراف‌ها در ماه آگست سال گذشته میلادی هنگام خروج ایالات متحده از افغانستان، توسط وال استریت ژورنال فاش شد.

طبق گزارش این روزنامه، در آن زمان ۲۳ کارمند مستقر در سفارت ایالات متحده امریکا در کابل، در ۱۳ جولای از طریق کانال مخالف وزارت امور خارجه، در مورد فروپاشی احتمالی نیروهای امنیتی دولت پیشین هشدار داده بودند. آنان خواستار افزایش تلاش‌های تخلیه شدند.

واشنگتن تایمز گفته است که این تلگرام محرمانه به گونه مستقیم ادعاهای رییس جمهور بایدن و سایر مقامات مبنی بر این‌که سرنگونی سریع دولت افغانستان و هرج‌و‌مرج ناشی از آن غیرقابل پیش‌بینی بود را رد کرده است.

با این حال، جیمز ویپ جان تن، یک سناتور دیگر جمهوری‌خواه در ارایه قوانینی که وزارت امور خارجه امریکا را ملزم می‌کند تا نسخه طبقه‌بندی نشده این تلگرام را برای عموم نشر کند و نسخه طبقه‌بندی شده را در اختیار کنگره قرار دهد، همراه شد.

او گفته است: «علی‌رغم درخواست‌های مکرر، وزارت امور خارجه از ارایه نسخه‌ای از تلگراف ۱۳ جولای و شرح تغییرات وزیر در نتیجه آن به کمیته روابط خارجی سنا خودداری کرده است.»

در عین حال، ویپ جان تن نیز تأکید کرده است که شفافیت جز ذاتی مسوولیت‌پذیری است و مردم امریکا شایسته نگاهی بی‌پروا به روند تصمیم‌گیری و هشدارهای نادیده پیش از خروج امریکا از افغانستان هستند.

با این حال، جمهوری‌خواهان تأکید دارد که به تلاش‌های خود برای پاسخگو نگه‌داشتن دولت ادامه دهند.

گفتنی است که پس از خروج نیروهای امریکایی از ماه می سال گذشته، جنگ بین‌ طرف‌های درگیر افزایش یافت و مقام‌های امریکا بارها از سقوط دولت هشدار داده بودند.

بایدن در آن زمان تأکید داشت که بالای نیروهای امنیتی افغانستان اعتماد دارد و بدون کمک‌های این کشور می‌توانند از کشورشان محافظت کنند.

دکمه بازگشت به بالا