شکایت ۱۹ ایالت امریکا از ترمپ به دلیل بازداشت نامحدود مهاجران

دادستان‌های کل ۱۹ ایالت امریکا به‌ اضافه منطقه کلمبیا از دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده، به دلیل صدور دستور بازداشت نامحدود خانواده‌های مهاجران به ‌ویژه کودکان، شکایت کردند.

هدف از این شکایت، متوقف کردن قانون جدید فراگیری است که به پولیس اجازه می‌دهد به طور نامحدود خانواده‌های مهاجرانی که برای اقامت به امریکا می‌آیند را در بازداشت نگه دارند.

خاویار بیسرا، دادستان کل کالیفرنیا، درباره این شکایت گفت: «قانون جدید ترمپ بدون احساس همدلی، امنیت و سلامت کودکان را به خطر می‌اندازد. این قانون یک توافق قدیمی را نابود می‌کند که از طرف دولت‌های فدرال برای ممانعت از بازداشت غیرقانونی کودکان مهاجر به اجرا گذاشته شده بود.»

کاخ سفید هنوز درباره این شکایت اظهار نظری نکرده است.

قانون جدید ترمپ به دنبال خنثا کردن توافق‌نامه ۱۹۹۷ است که بر اساس آن مقامات تنها می‌توانند به مدت ۲۰ روز کودکان مهاجر را در بازداشت نگه دارند.

این توافق در سال ۲۰۱۵ شمول بیش‌تری پیدا کرد تا نه تنها کودکان مهاجری که بدون همراه سفر می‌کنند، بلکه کودکانی که با والدین‌شان تقاضای پناهنده‌گی می‌کنند را نیز در بر گیرد.

مقامات دولت ترمپ می‌گویند که قانون محدودیت بازداشت کودکان مهاجر عامل اصلی ترغیب مهاجران است، چرا که اگر مهاجران به مأموران مرزی نشان دهند که یک کودک به همراه دارند و درخواست پناهنده‌گی کنند، آن‌ها مجاز خواهند بود که وارد ایالات متحده شوند و در انتظار دادگاه مهاجرت بمانند؛ فرایندی که دونالد ترمپ آن را «بازداشت و سپس رها کردن» نامیده است.

با این حال اگر دادگاه اجازه اجرای قانون جدید ترمپ را صادر کند، هم‌چنان یک مشکل عملی باقی خواهد بود که هزینه هزاران دالری برای فراهم کردن جای خواب برای بازداشت‌شده‌گان است.

سازمان مهاجرتی و گمرک ایالات متحده تنها سه بازداشتگاه خانواده‌گی در اختیار دارند که دو بازداشتگاه در تگزاس و یکی در پنسیلوانیا است و تنها برای ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر جا دارند.

بیش از ۴۲ هزار خانواده که بیش‌تر از امریکای مرکزی هستند، فقط در ماه گذشته در مناطق مرزی ایالات متحده بازداشت شده‌اند که به دنبال ورود به خاک امریکا بوده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا