نماینده‌گان امریکا و طالبان برای اولین بار پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در قطر مذاکره کردند

۸صبح، کابل: نماینده‌گان طالبان و امریکا برای نخستین بار پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، در دوحه، پایتخت قطر، باهم دیدار و مذاکراه کردند.

 این مذاکرات روز شنبه، هفدهم میزان، آغاز شد و امروز یک‌شنبه نیز قرار است ادامه پیدا کند.

رییس هیأت اعزامی طالبان به قطر گفته است که در این مذاکرات روی «گشودن صفحه جدید» در روابط امریکا و افغانستان گفت‌وگو شده است.

مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان، گفته است که تمرکز هیأت اعزامی طالبان روی کمک‌های بشردوستانه و اجرای موافقت‌نامه دوحه بوده است.

ریاست هیأت طالبان را مولوی امیرخان متقی برعهده دارد. او از توافقاتی در این مذاکرات خبر داده است.

به گفته او، هیأت طالبان از امریکا خواسته است که مسدودیت ذخایر بانک مرکزی افغانستان را لغو کند تا معاش کارمندان دولت پرداخت و خدمات برای مردم ارایه شود. متقی می‌گوید که امریکا پیشنهاد کرده است که به مردم افغانستان واکسین کرونا کمک کند.

هیأت طالبان با نماینده‌گان اتحادیه اروپا نیز دیدار خواهد کرد.

سرپرست وزارت خارجه طالبان گفته است که به دنبال حل مشکلات مالی خود از سوی جامعه جهانی است و از آن‌ها خواهد خواست تا با کشوری که نیازمند کمک‌های بین‌المللی است، همکاری کنند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا که مذاکرات طولانی منتج به توافق‌نامه دوحه را با طالبان پیش می‌برد، در این مذاکرات حضور ندارد.

رویترز گزارش داده بود که تام وست، معاون نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا و سارا چارلز، مقام ارشد بشردوستانه اداره توسعه‌ای امریکا (USAID) به نماینده‌گی از این کشور در مذاکرات با طالبان حضور دارند. طبق این گزارش، مذاکره با طالبان روی موضوعات مهم از جمله حصول اطمینان از رفت‌وآمد شهروندان امریکایی و دیگر شهروندان به بیرون از افغانستان انجام خواهد شد. مقام‌های امریکایی گفته‌اند که مذاکرات با طالبان به معنای به رسمیت شناختن آن‌ها نیست.

دکمه بازگشت به بالا