وحید عمر: توافق عجولانه‌ی امریکا با طالبان خطرناک است

۸صبح، کابل:  وحید عمر، رییس عمومی اداره ارتباطات عامه واستراتیژیک ریاست جمهوری افغانستان، می‌گوید، حکومت تا کنون از تبعات موافقت‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، برای آینده‌ی کشور مطمین نیست.

آقای عمر که به روز پنج‌شنبه، ۱۴ سنبله، در یک نشستی در کابل صحبت می‌کرد، گفت:«نگرانی‌ها در مورد تبعات موافقت‌نامه نه تنها در داخل حکومت بلکه در بین مردم افغانستان نیز وجود دارد، و ما به نمایندگی از مردم افغانستان این نگرانی‌ها را با نماینده‌های ایالات متحده امریکا شریک ساخته‌ایم.»

او در ادامه افزود:«ما تاهنوز از تبعاتی این موافقت‌نامه که می‌تواند برای افغانستان فردا داشته باشد، مطمین نیستیم.» آقای عمر بر بحث بیش‌تر روی این موافقت‌نامه تأکید کرد و افزود که لازم است مردم افغانستان در این مورد بیشتر معلومات داشته باشند.
رییس عمومی اداره ارتباطات عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری کشور در ادامه تصریح کرد که «حکومت پروسه صلح را تا کنون به دید یک فرصت نگاه می‌کند، اما نگرانی‌های جدی در مورد آن وجود دارد که اگر درست مدیریت نشود، آینده ما مبهم خواهد بود.»
وی افزود: «خطراتی که پیش رو داریم خطرات واقعی است، خطرات ناشی از یک معامله عجولانه که اگر در آن مردم افغانستان، حکومت، پارلمان، قوه قضاییه، جامعه مدنی وجامعه رسانه‌ای افغانستان دخیل نباشند، ما آن احساس مالکیت را پیدا نمی‌کنیم و در جایی که احساس مالکیت نباشد مسوولیت نیست و نبود مسوولیت، آینده چندان مطمینی را نمی‌تواند به وجود بیاورد.»

از سویی هم صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، نیز به روز چهارشنبه، سیزدهم سنبله، در یک رشته توییت‌ها، نگرانی حکومت را نسبت به «پیامدها و خطرات ناگوار» توافق‌نامه امریکا و طالبان اعلام کرد و خواستار وضاحت در باره این توافق‌نامه شد.

صدیقی در این توییت‌ها گفته است که حکومت افغانستان همزمان با حمایت از هر پیش‌رفتی که منجر به صلح پایدار و ختم جنگ در افغانستان شود، نسبت به این‌که چگونه باید از پیامدها و خطرات ناگوار ناشی از توافق‌نامه امریکا و طالبان جلوگیری کرد، نگران است.

سخنگوی ریاست جمهوری افزوده است، همان‌گونه که مقام‌های پیشین و سناتوران امریکایی نگران پیامدهای این توافق‌نامه هستند، حکومت افغانستان نیز نگران است و برای جلوگیری از این خطرات و پیامدها و تحلیل دقیق آن خواستار وضاحت این توافق‌نامه است. صدیقی اما در باره پیامدهای احتمالی این توافق‌نامه توضیح نداده است.

در همین حال مجله تایم از عدم تمایل مایک پومپئو، وزیر امورخارجه ایالات متحده به امضای توافق صلح با طالبان خبر داد. به گزارش تایم، خطر بالای به هم خوردن این توافق‌نامه و ناپای‌بندی طالبان به آن از جمله علت‌های بی علاقه‌گی آقای پومپئو به امضای آن است. وزارت خارجه امریکا به این گزارش واکنش نشان نداده است.

دکمه بازگشت به بالا