جنگ در تخار؛ به شمول پنج فرمانده، ۴۰ طالب در حملات هوایی کشته شدند

۸صبح، کابل: مقام‌های محلی در ولایت تخار می‌گویند که در پی حمله‌های هوایی نیروهای امنیتی بر مواضع گروه طالبان در ولسوالی‌های خواجه‌بهاوالدین و درقد این ولایت، پنج فرمانده و ۳۵ جنگ‌جوی گروه طالبان کشته شده‌اند.

جواد هجری، سخنگوی والی تخار، به روزنامه ۸صبح گفت که این حمله‌های هوایی سه‌شنبه‌شب گذشته در سه نقطه از مربوطات ولسوالی خواجه‌بهاوالدین و ساحات مرکزی ولسوالی درقد اجرا شده است. به گفته او، در این حمله‌های هوایی ۳۰ عضو دیگر گروه طالبان زخم برداشته‌اند.

گروه طالبان ادعای کشته و زخمی شدن ۷۰ جنگ‌جویش در تخار را رد کرده است.

ولسوالی‌های ینگی‌قلعه و درقد ولایت تخار روز گذشته به دنبال عقب‌نشینی نیروهای امنیتی از مرکز این دو ولسوالی در کنترل طالبان درآمد؛ هرچند مقام‌ها در ولایت تخار آن را «عقب‌نشینی تکتیکی» خوانده‌اند که برای جلوگیری از تلفات نیروهای امنیتی و غیرنظامیان روی دست‌ گرفته شده است.

پیش‌تر از آن گروه طالبان روز دوشنبه، هژدهم سنبله، به ولسوالی‌های خواجه‌غار و ینگی‌‎قلعه حمله کرد بود. هرچند روز گذشته طالبان مدعی تصرف ولسوالی خواجه‌غار شدند، اما مسوولان حکومت محلی در تخار این ادعای گروه طالبان را رد کردند.

گروه طالبان به دنبال حمله به این دو ولسوالی دوشنبه‌شب گذشته به ولسوالی درقد نیز حمله کرد و موفق شد بخش‌هایی از این ولسوالی را تصرف کند.

در حال حاضر جنگ میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان گروه طالبان در ولسوالی‌های درقد، ینگی‌قلعه و خواجه‌بهاوالدین ولایت تخار جریان دارد.

جواد هجری می‌گوید که حمله شب گذشته‌، تلفات سنگینی به طالبان وارد کرده و نیروهای امنیتی را در موقعیت بهتر قرار داده است. آقای هجری از جانب دیگر تصریح کرد که نیروهای کمکی و تازه به ولسوالی‌‌های درگیر جنگ تخار فرستاده شده‌اند و این نیروها به زودی عملیات بازپس‌گیری را آغاز خواهند کرد. به گفته او،  همین اکنون نیز طالبان از بخش‌هایی از مرکز ولسوالی ینگی‌قلعه در حال عقب‌نشینی هستند.

ولایت تخار در شمال‌شرق کشور قرار دارد و از ولایات نسبتاً ناامن به شمار می‌آید. حملات طالبان بر ولسوالی‌ ینگی‎قلعه در حالی افزایش یافت که این گروه توانست دو روز پیش ولسوالی دشت ارچی کندز، در همسایه‌گی این ولسوالی را تصرف کنند.

همین اکنون در ولایت بغلان و بخش‌هایی از کندز که با تخار هم‌مرز است، جنگ جریان دارد. مقام‌های محلی معتقد اند که جنگ‌جویان گروه طالبان از ولایت‌های بغلان و کندز همواره وارد تخار شده‌ و تهدیدات امنیتی در این ولایت را بالا برده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا