آیا تالارهای عروسی در هرات باز می‌شوند؟

محمدحسین نیک‌خواه

برخی مسوولان تالارهای عروسی در هرات ادعا دارند که اتاق اصناف و پیشه‌وران به آن‌ها دستور داده تا با رعایت موارد بهداشتی، فعالیت‌شان را دوباره آغاز کنند. اتاق اصناف و پیشه‌وران، حاضر نیست در این مورد چیزی بگوید، اما مقام‌های محلی هرات بازگشایی تالارها و اماکن عمومی را خلاف قانون می‌دانند.

اداره محلی هرات هشدار می‌دهد که بازگشایی تالارها و جمع کردن مردم در فضاهای بسته، بازی با جان انسان‌ها است و حکومت محلی، افرادی که خلاف قانون دست به این اقدام بزنند را، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی می‌کند.

ریاست مبارزه با کرونا در هرات، مخالف بازگشایی تالارها در شرایط کنونی است و بر تداوم مسدود ماندن مکان‌های عمومی پافشاری می‌کند. از جانب دیگر، اتحادیه «تالارداران هرات» ادعا دارد که مالکان تالارها، طی چهار ماه تعطیلی کسب‌وکار، زیان هنگفت مالی دیده و صدها کارگر خود را اخراج کرده‌اند.

تالارهای عروسی به هیچ عنوان باز نمی‌شوند

به دنبال آوازه‌های بازگشایی تالارهای عروسی در هرات، مقام‌های محلی می‌گویند که تمام مکان‌های عمومی، به شمول تالارها، حمام‌ها، سوناها و حوض‌های آب‌بازی، اجازه فعالیت ندارند.

داکتر داوود هاشمی، معاون مالی و اداری والی هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که در جلسه‌ی مشترک میان آمران حوزه‌های امنیتی پولیس، آمران ناحیه‌های شهرداری و مسوولان صحت عامه، به پولیس دستور داده شد تا مانع بازگشایی تالارها در تمام ناحیه‌های شهر و ولسوالی‌ها شود.

آقای هاشمی هشدار می‌دهد که بازگشایی تالارها و جمع کردن ده‌ها نفر زیر یک سقف، در شرایط حساس کنونی، بازی با جان انسان‌ها است و مسوولان تالارهایی که در آن‌ها مراسم برگزار شود، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

مسوولان تالارها و رییس اتحادیه تالارداران هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌پذیرند که رییس اتاق اصناف و پیشه‌وران در نشستی که روز دوشنبه، دوازدهم جوزا، در اتاق پیشه‌وران برگزار شد، به مسوولان تالارها دستور داد تا فعالیت‌شان را آغاز کنند، اما مسوولان اتاق پیشه‌وران، حاضر نیستند در این مورد چیزی بگویند.

داکتر زمری حصین، رییس مبارزه با کرونا در هرات، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید که در شرایط کنونی، باید فاصله‌گیری اجتماعی رعایت شود و امکان بازگشایی تالارها وجود ندارد و از دید این نهاد، تالارها و دیگر مکان‌های عمومی نباید باز شوند.

به گفته‌ی او، به دلیل گسترش همه‌گیری ویروس، بسته‌های ماسک از سوی اداره محلی در اختیار اتاق پیشه‌وران قرار گرفت و فروشنده‌گان مواد خوراکی مکلف شدند پس از این با نظارت اتاق پیشه‌وران، به گونه‌ اجباری از ماسک استفاده کنند.

مقام‌های محلی و مسوولان ریاست مبارزه با کرونا در هرات، باور دارند که با افزایش شمار مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا، هرات کم‌کم به اوج همه‌گیری ویروس نزدیک می‌شود و مردم باید موارد بهداشتی را به صورت جدی رعایت کنند.

انتظار و بلاتکلیفی برای برگزاری مراسم

مرد جوانی که قصد داشت حدود چهار ماه پیش مراسم جشن ازدواج خود را برگزار کند، برای گرفتن وقت و مشخص شدن زمان برگزاری مراسم، به دفتر یکی از تالارهای هرات آمده بود.

فرهاد، به دلیل همه‌گیری کرونا و مسدود شدن تالارها، مجبور شد چهار ماه مراسم ازدواجش را به تاخیر ‌اندازد، اما حالا به بازگشایی تالارها دل‌ خوش کرده است تا شاید بتواند مراسم عروسی‌اش را برگزار کند.

غلام‌سعید، از وابسته‌گان فرهاد، برایم قصه کرد که چهار ماه پیش، آنان تمام آماده‌گی‌ها برای برپایی جشن ازدواج را گرفته بودند، اما مسدود شدن تالارها، برنامه‌های‌شان را برهم زد. او از بلاتکلیفی صدها خانواده‌ی دیگر سخن گفت که انتظار بازگشایی تالارها را دارند.

علی‌احمد، یکی دیگر از افرادی که برای گرفتن وقت و برگزاری مراسم به دفتر یک تالار حضور یافته بود، از حکومت خواست سازوکاری را ترتیب دهد تا بر اساس آن، تالارهای عروسی بتوانند با حضور معدود مهمان‌ها و رعایت موارد بهداشتی، فعالیت‌شان را آغاز کنند.

افرادی که در انتظار بازگشایی تالارها هستند، ادعا دارند طی مدتی که دروازه‌ی تالارها بسته است، مراسم‌ ازدواج در باغ‌های خارج از شهر و خانه‌ها برگزار می‌شود و تعطیلی تالارها، مانع برپایی مراسم‌ ازدواج نشده است.

شماری از ساکنان هرات هم ادعا دارند که طی روزهای اخیر، برخی تالارها باز شده و در آن‌ها مراسم‌های شادی برپا است، اما مسوولان اتحادیه تالارداران تأکید دارند که آنان مساله را بررسی می‌کنند و در روز، هیچ مراسمی در تالارهای شهر برگزار نشده، اما ممکن است در مناطق روستایی و خانه‌های شخصی، شب‌هنگام برخی مراسم‌ برگزار شده باشد.

زیان مالی هنگفت تالارها

ملا خداداد، مردی کهن‌سال که نگهبان دروازه‌ی بود و چند قدمی مرا تا رسیدن به اتاق مسوول تالار همراهی کرد، از وضعیت دشوار اقتصادی‌اش به دلیل چهار ماه تعطیلی تالار قصه کرد. به گفته‌ی او، ده‌ها کارمند خدماتی و گارسون‌ طی چند ماه اخیر، اخراج شده‌اند.

رفیع امینی، مسوول یکی از تالارهای عروسی در هرات، دفترچه نوبت‌دهی و ثبت مراسم‌ را برایم نشان داد که از حدود چهار ماه پیش، هیچ مراسمی در آن ثبت نشده بود. او از زیان هنگفت مالی تالارها، به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا، نگران بود.

آمار اتحادیه تالارداران هرات نشان می‌دهد که در این نهاد، بیش‌تر از ۶۰ تالار عروسی عضویت دارند که از این میان حدود ۱۰ تالار بزرگ و مجلل با هزینه‌ی میلیون‌ها دالر، طی سال‌های اخیر گشایش یافته‌اند.

غلام‌صدیق طباخ‌زاده، رییس این اتحادیه، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که تالارهای عروسی در نشستی مشترک با مسوولان ریاست صحت عامه، وعده سپردند که با رعایت موارد بهداشتی فعالیت‌شان را از سر می‌گیرند، اما تاکنون به آنان پاسخی داده نشده است.

پذیرایی کم‌تر از ۲۰۰ مهمان، نشستن دو نفر در هر میز، توزیع غذا در ظرف‌های جداگانه برای یک مهمان، ضد عفونی کردن تالار، بررسی تب مهمانان با دستگاه «تب‌سنج» و استفاده از ماسک برای تمام مهمانان، مواردی است که اتحادیه تالاردارها وعده سپرده است تا در صورت بازگشایی، آن را عملی کند.

بر اساس آخرین آمار ارایه شده، شمار مبتلایان کووید-۱۹ در هرات به حدود ۳ هزار و ۵۰۰ تن رسیده است و ۶۴ تن به دلیل ابتلا به این بیماری جان سپرده‌اند. در چنین اوضاعی، مقام‌های محلی هرات پافشاری می‌کنند که به هیچ عنوان، امکان ندارد تالارهای عروسی باز شوند.

دکمه بازگشت به بالا