نامه سرگشاده زنان: سرنوشت ما نباید قربانی معاملات سیاسی دستگاه بین‌المللی شود

۸صبح، کابل: گروهی از زنان معترض کشور در نامه سرگشاده به سازمان ملل متحد از رویکرد این سازمان در مواجهه با طالبان انتقاد کرده و نحوه تعامل با این گروه را پرسش‌برانگیز دانسته‌اند.

این زنان روز‌ جمعه، ۱۲ جوزا، در نامه‌‌شان خاطرنشان کرده‌اند که پس از نشست دوحه، دریافته‌اند که بار دیگر سرنوشت ۱۸ میلیون زن در افغانستان، قربانی قراردادهای بین‌المللی شده است.

این زنان تاکید کرده‌اند که نباید حق بشری آنان فدای معاملات سیاسی دستگاه بین‌المللی شود.

قطع هرگونه همکاری مالی، سیاسی و نظامی با طالبان با بهانه‌های متعدد بشری و وضع تحریم‌ بر تمام اعضای طالبان، از خواست‌های عمده این زنان است.

در همین حال، این زنان معترض از جهان به‌ویژه خانواده‌های سربازان خارجی که در افغانستان کشته و یا معلول شدند، خواسته‌اند که برای دفاع از خون فرزندان‌شان با زنان افغانستان همصدا شوند و اجازه ندهند تا حق آنان نادیده گرفته شود.

به گفته آنان، ادارات مربوط به مبارزه با تروریسم سازمان ملل باید مطالعه دقیق و به دور از علاقه‌مندی و ترجیحات امریکا، در مورد طالبان مطالعه کنند، تا نتیجه بی‌طرفانه بگیرند.

در این نامه با اشاره به زنان ایزدی در عراق و‌ سوریه که از سوی داعش به برده‌گی گرفته شدند، آمده است: «این‌جا در افغانستان نیز روزانه ده‌ها واقعیت عینی از این دست وجود دارد، چرا زن در یک جغرافیا تا جغرافیای دیگر فرق دارد؟»

این اظهارات در حالی صورت گرفته است که طالبان طی نزدیک به دو سال، محدودیت‌های شدیدی را علیه زنان و دختران از جمله منع آموزش، تحصیل و ممنوعیت کار آنان با سازمان‌ ملل، وضع کردند.

در این میان، موردی که بارها محل انتقاد بوده‌، موقف نرم سازمان ملل در برابر این اقدامات طالبان است.

دکمه بازگشت به بالا