ولسوالی ینگی‌قلعه تخار به دست طالبان سقوط کرد

۸صبح، کابل: ولسوالی ینگی‌قلعه ولایت تخار شب گذشته در پی حمله جنگ‌وجویان گروه طالبان سقوط کرده است. مقامات محلی در این ولایت تأیید می‌کند که مرکز ولسولی در کنترل طالبان است، نیروهای امنیتی از این ولسوالی برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، «عقب‌نشینی تکتیکی» کرده‌اند.

جواد هجری، سخنگوی والی تخار به ۸صبح گفت که نیروهای امنیتی به صورت موقت از مرکز ولسوالی ینگی‌قلعه عقب نشسته‌اند و برای بازپس‌گیری آن به زودی اقدام خواهند کرد.

جواد هجری در مورد تلفات دو طرف درگیر جزییات نداد، اما گفت طالبان در دو روز گذشته متحمل تلفات سنگین شده‌اند و به زودی با اعزام نیروهای کمکی و تازه کنترل ولسوالی از دست این گروه آزاد خواهد شد.

گروه طالبان بامداد دیروز حملات‌شان را بر ولسوالی ینگی‌قلعه و خواجه‌غار تخار به صورت هم‌زمان آغاز کرد. این گروه پیش از این ادعا کردند که ولسوالی خواجه غار این ولایت را نیز تصرف کرده‌اند، اما مسوولان حکومتی در تخار آن را رد کردند و بی‌اساس خواندند. به گفته سخنگوی والی تخار، این حملات دوشنبه‌شب گذشته در ولسوالی ینگی‌قلعه شدت گرفته بود.
ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان گروه طالبان صبح روز سه‌شنبه، نزدهم سنبله در صفحه تویترش نوشته است که ولسوالی‌ ینگی‌قلعه به تصرف جنگ‌جویان این گروه درآمده است.

ولایت تخار در شمال‌شرق کشور قرار دارد و از ولایات نسبتاً ناامن به شمار می‌آید. حملات طالبان بر ولسوالی‌ ینگی‎قلعه در حالی افزایش یافت که این گروه توانستند دو روز پیش ولسوالی دشت‌ارچی کندز، در همسایه‌گی این ولسوالی را تصرف کنند.

همین اکنون در ولایت بغلان و بخش‌هایی از کندز که با تخار هم مرز است، جنگ جریان دارد. مقام‌های محلی معتقدند که جنگ‌جویان گروه طالبان از ولایت‌های بغلان و کندز همواره وارد تخار شده‌ و تهدیدات امنیتی در این ولایت را بالا برده‌اند.  

دکمه بازگشت به بالا