ولسوالی ینگی‌قلعه تخار از کنترل طالبان خارج شد

۸صبح، کابل: مسوولان قول اردوی ۲۱۷ پامیر می‌گویند که ولسوالی ینگی‌قلعه ولایت تخار در پی اجرای عملیات مشترک نیروهای امنیتی، از تصرف طالبان خارج شده و دوباره به کنترل دولت درآمده است.

عبدالهادی جمال، سرپرست مطبوعاتی این قول اردو، روز جمعه، بیست‌ودوم سنبله، به روزنامه ۸صبح گفت که در پی عملیات پاک‌سازی ولسوالی ینگی‌قلعه و حوزه ماورای دریای کوکچه، این ولسوالی پس از چاشت امروز از وجود جنگ‌جویان گروه طالبان پاک‌سازی و تصفیه شده است. او افزود که ساختمان ولسوالی ینگی‌قلعه و فرماندهی پولیس این ولسوالی در کنترل نیروهای دولتی قرار دارد.

آقای جمال هم‌چنان افزود که در این عملیات به جنگ‌جویان گروه طالبان «تلفات سنگین» وارد شده است، اما جزییات دقیقی از آن در دست نیست.

در همین حال محمدجواد هجری، سخنگوی والی تخار، گفته است که «شهر ولسوالی ینگی‌قلعه» از وجود جنگ‌جویان گروه طالبان به صورت کامل پاک‌سازی شده است. او در مورد تلفات طرف‌های درگیر جنگ، آواره‌گان و خسارت وارد‌ه به مردم در نتیجه درگیری میان نیروهای دولتی و گروه طالبان، جزییات نداده است. او در ضمن تلفات گروه طالبان را بدون ارایه ارقام «سنگین» توصیف کرد‌. گروه طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

ولسوالی ینگی‌قلعه در نوزدهم سنبله در پی حمله جنگ‌وجویان گروه طالبان سقوط کرد. مقام‌های محلی در تخار اما گفته بودند که نیروهای امنیتی از این ولسوالی برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، «عقب‌نشینی تکتیکی» کرده‌اند. هم‌زمان با سقوط ولسوالی ینگی‌قلعه، گروه طالبان کنترل ولسوالی درقد ولایت تخار را نیز به دست گرفتند.

عبدالهادی جمال، سرپرست مطبوعاتی قول اردوی ۲۱۷ پامیر، می‌گوید که عملیات تصفیه‌ای در ولسوالی درقد نیز به زودی آغاز می‌شود.

ولایت تخار در شمال‌شرق کشور قرار دارد و از ولایات نسبتاً ناامن به شمار می‌آید. این ولایت با بغلان و کندز مرز مشترک دارد؛ دو ولایتی که فعالیت و حضور گروه طالبان در آن‌ها گسترده خوانده می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا