زلمی خلیل‌زاد در پیوند به مذاکرات صلح افغانستان با مقام‌های آلمان و ناوری دیدار کرد

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان، در سفری به برلین آلمان با وزیر خارجه این کشور در پیوند به دور بعدی گفتگوهای بین‌الافغانی دیدار کرده است.

آقای خلیل‌زاد در توییترش نوشته است که زمینه‌سازی برای برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی از اهداف اصلی سفر او به آلمان است. خلیل‌زاد در این سفر با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، در مورد صلح افغانستان دیدار و گفتگو داشته است. خلیل‌زاد تصریح کرده که در این دیدار در مورد آینده‌ی سیاسی افغانستان نیز صحبت شده است.

خلیل‌زاد از تعهد آلمان برای حمایت از مذاکرات بین‌الافغانی قدردانی کرده و گفته که در دیدارش با وزیر خارجه این کشور، پیشرفت‌ها در مورد صلح افغانستان را شریک ساخته و در مورد گام‌های بعدی نیز گفتگو کرده است.

آلمان و قطر پیش از این میزبان دور قبلی نشست صلح در دوحه بود.

آقای خلیل‌زاد پیش از آلمان به ناروی رفته بود. کشوری که ممکن است میزبان گفتگوهای بین‌الافغانی باشد. نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در ناوری با وزیر خارجه این کشور صحبت کرده است. آقای خلیل‌زاد گفته که ناروی می‌تواند نقش تسهیل کننده در مذاکرات صلح داشته باشد و افغانستان را در رسیدن به صلح کمک کند.

در همین حال دو روز پیش خبرگزاری قطر گزارش داد که دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا با امیر قطر در مورد مذاکرات صلح افغانستان گفتگوی تلفنی داشته است.

گزارش‌های وجود دارد که مواضع نماینده‌گان امریکا و طالبان با هم نزدیک شده و قرار است در آینده نزدیک نماینده‌گان دولت افغانستان نیز با گروه طالبان وارد گفتگوهای رودرو شوند. با آنکه هفته گذشته، هشتیمن دور مذاکرات نماینده‌گان امریکا با طالبان در دوحه برگزار گردید و  هر دو طرف از پیشرفت‌های آن ابراز خرسندی کردند اما تا کنون جزییات توافقات احتمالی طرفین همگانی نشده است.

دکمه بازگشت به بالا