ادعای زلنسکی: روسیه دو هزار پهپاد شاهد۱۳۶ از ایران درخواست کرده است

ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین، براساس اطلاعاتی که این کشور در اختیار دارد، ادعا کرده که روسیه حدود ۲ هزار پهپاد از نوع «شاهد۱۳۶» به ایران سفارش داده است.

او روز دوشنبه، ۲۴ اکتبر، در کنفرانسی که از سوی روزنامه اسراییلی هاآرتص برگزار شد، گفت: «صدای نفرت‌انگیز پهپادهای ایرانی هر شب در آسمان ما شنیده می‌شود.»

رییس‌جمهور اوکراین افزود که ایران در مقابل کمک‌های تسلیحاتی‌اش به روسیه، به دنبال کمک این کشور برای توسعه برنامه هسته‌ای خودش است.

او در ادامه سخنانش مدعی شد که مربیان ایرانی برای آموزش نیروهای روسیه که چگونه از پهپادها استفاده کنند، به این کشور رفته‌اند.

زلنسکی در این سخنرانی خود که از پیش ضبط شده بود، مشخص نکرد که این شمار پهپادها مربوط به سفارش‌های جدید روسیه است یا پهپادهای پیشین را هم شامل می‌شود.

هم‌زمان کایرلو بودانوف، رییس سازمان اطلاعات نظامی اوکراین اعلام کرد که نیروهای اوکراینی حدود ۳۳۰ پهپاد ایرانی «شاهد» را تا روز شنبه در این کشور ساقط کرده‌اند.

او در گفت‌وگو با روزنامه «اوکراینسکا پراودا» افزود که ارتش روسیه حدود هزار و ۷۰۰ پهپاد مختلف سفارش داده و در حال حاضر هم منتظر دریافت ۳۰۰ پهپاد شاهد دیگر است.

پیش از این مقام‌های ایرانی  بارها ادعای ارسال پهپادها و موشک‌های این کشور به اوکراین را رد کرده و این ادعاها را با اهداف سیاسی و تبلیغاتی دشمنان‌شان پیوند داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا