شماری از باشنده‌گان هرات خواستار رهایی «فرهاد نیایش» شدند

۸صبح، هرات: شماری از باشنده‌گان هرات با تجمع در مقابل دفتر والی این ولایت، خواستار رهایی‌ «فرهاد نیایش» شهردار پیشین این شهر شدند.

فرهاد نیایش دو سال پیش به اتهام دست داشتن به فساد و تخریب دکان‌های جاده موسوم به «جاده شمالی مسجد جامع هرات» به بیش از ۱۶ سال حبس محکوم شد، اما معترضان می‌گویند که آقای نیایش «قربانی دسیسه‌‌های سیاسی» شده و«بهترین شهردار هرات از سقوط طالبان تا اکنون» در این ولایت بوده است.

معترضان به حبس آقای نیایش می‌گویند که نسبت به پرونده‌ی آقای نیایش «بی‌مهری» صورت گرفته است. حکم حبس آقای نیایش در ماه آخر سال ۱۳۹۶ در کابل صادر شد و بر مبنای آن وی به ۱۶ سال و هفت ماه زندان محکوم به مجازات شد.

فرهاد نیایش دست‌کم یک مورد نیز به دلیل تخریب دیوار استنادی سرکنسولگری ایران در هرات به کابل فراخوانده شد و مسوولان بلند رتبه حکومتی به او «تذکر» دادند. آقای نیایش توسط هوادارانش به دلیل ساخت‌وسازهای فراوانی که در شهر هرات انجام داده همواره مورد ستایش قرار گرفته است.

معترضانی که امروز در مقابل دفتر والی هرات تجمع کرده بودند می‌گویند: «پس از زندانی شدن آقای نیایش، سازنده‌گی در این شهر متوقف شده و فعالیت شهرداری در هرات کاهش چشمگیری یافته است.»

دفتر والی هرات به رسانه‌ها گفته که خواست‌های مردم را به مرکز کشور انتقال می‌دهد و تصمیم گیرنده در این امر، نهادهای عدلی و قضایی هستند.

فرهاد نیایش از جمله شهردارانی بود که از سوی رییس جمهوری افغانستان پس از رقابت و مصاحبه، شخصا تعیین شده بود.

دکمه بازگشت به بالا