شرکت امنیتی که برخی از درختان را در شهر کابل قطع کرده بود، جریمه شد  

۸صبح، کابل: شهرداری کابل اعلام کرد شرکت ساختمانی که ۲۴ اصله درخت را در مسیر فرودگاه کابل قطع کرده بود، به اساس قانون شهرسازی و مسکن بیش از پنج میلیون افغانی جریمه شده است. آن طوری که مسوولان در شهرداری کابل می‌گویند، شرکت خصوصی «ان.تی.سی» که یک شرکت امنیتی است چند روز قبل ۱۴ اصله درخت را در ناحیه دهم و ده اصله درخت دیگر را در ناحیه نهم شهر کابل قطع کردند.

 در روزهای اخیر تصاویری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که نشان می‌داد شماری از درختان در مسیر جاده فرودگاه کابل توسط افراد ناشناسی قطع گردیده‌اند. این کار با واکنش شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد.

اکنون نرگس مومند، سخنگوی شهرداری کابل به ۸ صبح گفت که پس از قطع این درختان، به روز پنج‌شنبه، ششم سنبله، نشست اضطراری در این پیوند در مقر شهرداری کابل برگزار شد و فیصله صورت که شرکت خصوصی ان. تی. سی به خاطر قطع درختان، ۵ میلیون و ۷۶۰هزار افغانی جریمه شود.  

از سویی هم در یک خبرنامه‌ای این نهاد آمده است: « شاروالی کابل هم‌زمان مانع پیشرفت کار شرکت متخلف شده و همچنان اتاق کانکس مربوط آن‌ها را نیز از ساحه برداشته و ضبط کرده است و اکنون ساحه تحت کنترول می‌باشد. الی پرداخت حق شاروالی کابل، این اداره موضوع را با ارگان‌های عدلی و قضایی پیگیری می‌کند.» به گفته سخنگوی شهرداری کابل، درختان قطع شده بیشتر درخت‌های ناجو می‌باشند و کمتر از ده سال سن داشتند.

پیش از این شهرداری کابل در خبرنامه‌ای گفته بود که قطع درختان توسط یکی از «شرکت‌های قراردادی نصب کمره‌های امنیتی» با استفاده از تاریکی شب صورت گرفته است.

شهر کابل به شدت با کمبود فضای سبز روبه‌رو است. به همین دلیل و پس از قطع درختان در این شهر، بسیاری از باشنده‌گان کابل و کاربران شبکه‌های اجتماعی از این موضوع انتقاد کردند. یک کاربر در صفحه فیس‌بوک‌اش با بارگذاری عکس درختان بریده شده نوشت: «درختان و جانوران نیز کم‌ترین مصوونیت را در این شهر دارند. با این همه سرهای بریده چه کار کنیم!»

حسن غلامی، یکی دیگر از کاربران نیز در صفحه فیسبوک‌اش نوشت:« قطع درختان آن هم در شهر کابل که نیاز به این شش‌های طبیعی دارند، به هر دلیل و از طرف هر ارگانی که باشد، خلاف تمام اصول و ارزش‌های قبول شده ملی و بین‌المللی است. این عمل مجرمانه شهروندان را از کلیدی‌ترین و حیاتی‌ترین نیاز زیست محیطی شان محروم ساخته و ضربه‌ای جبران‌ناپذیر بر پیکره طبیعت وارد ساخته است.»

دکمه بازگشت به بالا