شرکت‌های هواپیمایی افغانستان احتمالاً تا یک‌سال دیگر از لست سیاه اتحادیه‌ی اروپا خارج می‌شوند

۸صبح، کابل: وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی کشور اعلام کرده که احتمال دارد تا یک سال دیگر شرکت‌های هواپیمایی افغانستان از لست سیاه اتحادیه اروپا خارج شود. شش سال پیش بود که اتحادیه اروپا، شرکت‌های هواپیمایی افغانستان را به دلیل معیار‌ی نبودن و نداشتن پرواز مصون و قابل اعتماد، از نشست و برخواست در میدان‌های هوایی اتحادیه‌ی اروپا منع کرد.

از آن زمان تا کنون شرکت‌های هواپیمایی افغانستان نمی‌توانند که به اتحادیه اروپا پرواز داشته باشند. با این حال اداره هوانوردی ملکی از تلاش‌ها در پیوند به رفع این محدودیت‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید که ممکن است تا یک سال دیگر اتحادیه اروپا، این محددویت را در برابر شرکت‌های هواپیمایی افغانستان بردارد.

قاسم وفایی‌زاده، رییس اداره هوانوردی ملکی که در هفتمین اجلاس همکاری‌های بین‌المللی سازمان مصونیت هوانوردی اتحادیه اروپا شرکت کرده در ملاقاتی با پاتریک کی، ریس اجرایی سازمان مصونیت اتحادیه اروپا «EASA» روی همکاری‌های تحنیکی این سازمان در رابطه به خروج افغانستان از لست سیاه اتحاده اروپا بحث و گفت‌وگو کرده است.

وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی با نشر خبرنامه‌ای گفته که در این ملاقات رییس اجرایی سازمان مصونیت اتحادیه اروپا متعهد شده که «اداره هوانوردی افغانستان را در ذیل پروژه جنوب آسیای این سازمان در عرصه‌های تخنیکی همکاری نموده و به خصوص زمینه‌های آموزش مفتشین مصونیت پرواز را فراهم نماید.»

در این خبرنامه در ادامه تصریح شده که «دو جانب بر ضرورت یک برنامه مشخص برای انجام اصلاحات اساسی در سکتور هوانوردی افغانستان تاکید نموده و اظهار امیدواری نمودند که در ظرف یکسال افغانستان بتواند با سپری نمودن تفتیش سازمان ایکاو، از لست سیاه اتحادیه اروپا خارج شود.»

هم‌چنان رییس اداره هوانوردی کشور با جوچیم لویکینگ مسوول بخش مصونیت اتحادیه اروپا نیز دیدار کرده است.

در خبرنامه وزارت ترانسپورت آمده که طرفین در این ملاقات، با مثبت ارزیابی نمودن پیشرفت‌های سکتور هوانوردی افغانستان و روند اعمال استانداردهای مصونیتی بر شرکت‌های هوایی افغانستان، اظهار نموده که هنوز وضعیت شرکت‌های هوایی افغانستان مطابق تفتیش صفا «رمپ انسپکشن» در میدان‌های هوایی دوبی، با مشکلاتی مواجه‌اند که باید رفع گردد.»

وزارت ترانسپورت گفته که به منظور یک تفاهم منطقی و راه حل تخنیکی در رابطه به خروج شرکت‌های هوایی کشور از لیست سیاه اتحادیه اروپا، قرار است که در سال جاری اداره هوانوردی میزبان مرحله اول تفتیش سازمان ایکاو باشد.

هفتمین نشست همکاری‌های بین‌المللی سازمان مصونیت اتحادیه اروپا به تاریخ ۱۰ تا ۱۲ سپتمبر در کشور مونتنگرو برگزار شده بود. در این نشست روسا و مسوولان هوانوردی بیش از ۴۰ کشور اشتراک کرده بودند و در ارتباط با «سیستم‌های مصونیت و امنیت هوانوردی ملکی و ضرورت‌های جدید بحث و تبادل نظر» کردند.

دکمه بازگشت به بالا