نجوا عالمی روزنامه‌نگار افغان برنده جایزه «پر انگر» سویدن شد

۸صبح، کابل: نجوا عالمی، خبرنگار افغان برنده‌ی جایزه امسال «پر انگر» یا «Per Anger Prize» شده است. جایزه «پر انگر» و بین‌المللی دولت سویدن به نجوا عالمی به دلیل مبارزه وی در راستای نهادینه شدن آزادی بیان و حمایت از حقوق زنان، تعلق گرفته است.

سفارت سویدن در کابل اعلام کرده است که جایزه Per Anger به نجوا عالمی در ۱۷ اکتبر سال جاری میلادی در مراسمی که در استکهلم برگزار می‌شود، از سوی وزیر فرهنگ و دموکراسی سویدن اهدا خواهد شد.

نجوا عالمی ۲۵ ساله است و در حال حاضر به عنوان خبرنگار در تلویزیون خصوصی زن کار می‌کند. سفارت سویدن گفته است که او با قرار دادن زنده‌گی‌اش در معرض خطر، دیدگاه سنتی مردان را نسبت به زنان به چالش کشیده است. 

طبق اعلام سفارت سویدن نجوا عالمی موضوعاتی را پوشش خبری می‌دهد که از سوی خبرنگاران دیگر در مورد آن غفلت می‌شود. این موضوعات شامل مسأیل مربوط زنان می‌شود.

بر اساس معلومات سفارت سویدن در کابل،  نجوا عالمی به عنوان خبرنگار مورد شلیک گلوله قرار گرفته و تهدید شده است، اما دست از تلاش بر نداشته است.

با این حال، نجوا عالمی گفته است: «من می‌خواهم نشان دهم که زنان می‌توانند در شغلی که برای آن‌ها تابو انگاشته می‌‎شود، کار کنند. من فهمیدم که اگر بخواهم به زنان در سراسر افغانستان برسم، خبرنگاری سریع‌ترین راه است و می‌تواند به عنوان سکویی برای مبارزه برای حقوق زنان باشد.»

در همین حال، اینگرید لمفورس، رییس انجمن تاریخ زنده‌گی سویدن و رییس هیأت داوران جایزه پر انگر گفته است: «برای ادامه‌ی مبارزه برای حقوق زنان به خاطر دیده شدن و شنیده شدن شجاعت زیادی نیاز است. نجوا عالمی به نسل جدید دختران و پسران افغان امید می‌دهد.»

پر انگر جایزه بین‎المللی دولت سویدن برای حقوق بشر و دموکراسی است. این جایزه در سال ۲۰۰۴ برای یادبود از یک دیپلمات به نام «Per Anger» که در جریان جنگ جهانی دوم جان باخت، تأسیس شده است. انجمن تاریخ زنده‌گی سویدن توسط دولت این کشور مامور شده است تا هر ساله این جایزه را اهدا کند.

دکمه بازگشت به بالا