جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان: به رسمیت شناسی طالبان به رسمیت شناختن تروریسم است

۸صبح، کابل: ایتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان در واکنش به موضع‌گیری‌های معاون سازمان ملل متحد مبنی بر برداشتن گام‌های کوچک برای به رسمیت شناخته شدن طالبان می‌گوید که به رسمیت شناختن این گروه به‌معنای به رسمیت شناسی تروریسم است.

اعضای این ایتلاف روز شنبه، ۹ ثور، در اعتراض خیابانی در کابل، یک قطعنامه‌ شش ماده‌ای صادر کرده‌اند.

در قطعنامه آمده است که جامعه جهانی می‌داند که طالبان حقوق زنان را به گروگان گرفته‌اند تا روی آن در مورد به رسمیت شناخته شدن‌شان با دنیا معامله کنند و در این راستا تا تعیین خط سرخ برای سازمان ملل متحد و نقض تمام پیمان‌های بین‌المللی نیز پیش رفته‌اند.

ایتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان گفته است که طالبان شایسته به رسمیت شناخته شدن، قرار گرفتن در جایگاه حکومت و نماینده‌گی از مردم افغانستان نیستند و باید از هر گونه تعامل با این گروه اجتناب شود.

قطعنامه حاکی از آن است که واگذاری سفارت‌های افغانستان یکی پس از دیگری به طالبان مصداق تعامل عجولانه با این گروه بوده و در این راستا سازمان ملل متحد و جامعه جهانی مسوول و پاسخ‌گو خواهند بود.

معترضان زن در کابل همچنان گفته‌اند که سازمان ملل متحد باید با رفتارهای ضد بشری و سیاست‌های خصمانه طالبان روشن، قاطع و پی‌گیرانه برخورد کند نه سلیقه‌ای و موردی.

آنان خواستار حمایت معنادار از مبارزات و اعتراضات مدنی زنان افغانستان شده و تاکید کرده‌اند که زنان باید وارد گفت‌وگوها و تعاملات داخلی و جهانی در مورد افغانستان شوند.

ایتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان هشدار داده است که در صورت به رسمیت شناخته شدن طالبان از سوی سازمان ملل متحد، این سازمان و کشورهای حامی طالبان مسوول نقض حقوق‌ بشر و تقویت تروریسم در افغانستان خواهند بود.

این در حالی‌ است که تا کمتر از سه‌ روز دیگر، سازمان ملل متحد نشست ویژه‌ای را با محوریت افغانستان در دوحه قطر برگزار می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا