پس از شکست مذاکرات، یک هیأت طالبان به ایران سفر کرد

۸صبح، کابل: گروه طالبان اعلام کرده است که یک هیأت چهار نفری این گروه به تهران، پایتخت ایران سفر و با مقام‌های وزارت خارجه این کشور دیدار کرده است. این سفر به دنبال شکست مذاکرات میان امریکا و گروه طالبان صورت گرفته است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر قطر گروه طالبان گفته است که هیأت این گروه که به ایران سفر کرده است، از سوی عبدالسلام حنیف رهبری و ریاست می‌شود.

به گفته شاهین، روند صلح، تحولات اخیر و مصونیت پروژه‌های اقتصادی ایران و راه‌کار صلح پایدار از محور گفت‌وگوهای هیأت طالبان با مقام‌های وزارت خارجه ایران بوده است.

در همین حال، خبرگزاری تسنیم ایران گزارش کرده است که اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر پس از سفر به مسکو عازم تهران شده تا با مقامات ایرانی پیرامون مذاکرات صلح افغانستان به گفت‌وگو کنند.

به گزارش این خبرگزاری، اعضای دفتر سیاسی طالبان در تهران با برخی مقامات وزارت امور خارجه و هم‌چنین مقامات سیاسی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. روند صلح، مذاکرات بین‌الافغانی و توقف مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا از جمله موضوعات مورد بحث میان اعضای دفتر سیاسی طالبان و مقامات جمهوری اسلامی ایران بوده است.

حکومت افغانستان تا کنون به صورت رسمی در مورد سفر اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر به ایران اعلام موضع نکرده است. پیش‌تر رییس جمهور غنی از کشورهای منطقه خواسته بود تا با طالبان به مثابه یک گروه برخورد کنند.

امریکا و گروه طالبان که در آستانه امضای توافق‌نامه صلح پس از نُه ماه مذاکره قرار داشتند، در آخرین لحظات از سوی دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا مذاکرات متوقف شد. دونالد ترمپ دلیل این اقدام را کشته شدن یک سرباز امریکایی و ۱۱ غیرنظامی عنوان کرده بود. این افراد در حمله‌ای از سوی گروه طالبان در منطقه شش درک کابل کشته شدند.

پس از اقدام حکومت امریکا برای توقف مذاکرات، حکومت افغانستان نیز تمام تلاش‌های مذاکرات صلح را متوقف کرده است.

دکمه بازگشت به بالا