۱۵ توافق‌نامه در زمینه هم‌آهنگی عرضه خدمات به افراد دارای معلولیت امضا شد

۸صبح، کابل: وزارت دولت در امور شهدا و معلولان، ۱۵ توافق‌نامه همکاری را با مسوولان موسسات همکار ملی و بین‌المللی فعال در زمینه معلولیت، امروز پنج‌شنبه، ۲۸ سنبله، در کابل به امضا رساند.

مسوولان در این وزارت می‌گویند، هدف از امضای این توافق‌نامه‌ها با موسسات فعال در بخش معلولیت این است تا از هم‌آهنگی لازم برای همکاری‌های دوجانبه، ایجاد پلان کاری مشترک، کیفیت خدمات و تشخیص نیازمندی‌های اساسی افراد دارای معلولیت، اطمینان حاصل شود.

لعل‌الدین آریوبی، وزیر دولت در امور شهدا و معلولان، هنگام امضای این توافق‌نامه‌ها گفت که این موسسات در بخش‌های بازتوانی فیزیکی، آموزش، تقویت اقتصادی، ادغام مجدد در جامعه، مشارکت سیاسی، ساخت اعضای بدن مصنوعی، ورزش، روان‌درمانی و مشوره‌دهی اجتماعی و فرهنگی برای افراد دارای معلولیت، فعالیت می‌کنند.

او گفت که امضای این موافقت‌نامه‌ها زمینه‌ای را برای وزارت دولت در امور شهدا ومعلولان فراهم خواهد کرد تا عرضه خدمات به افراد دارای معلولیت را در سراسر کشور به گونه‌ی درست مدیریت کند.

آریوبی افزود که فعالیت‌های این موسسات تقریباً تمامی ولایت‌ها را تحت پوشش قرار داده و به افراد دارای معلولیت به هدف خودکفایی و اتکا به خود، خدمات عرضه می‌کنند.

یکی از این توافق‌نامه‌ها با مسوولان یکی از بانک‌های خصوصی امضا شد و بر اساس آن وارثین شهدا و افراد دارای معلولیت که کارت بانکی داشته باشند، می‌توانند حقوق سالانه‌شان را به ساده‌گی از شعبات این بانک در مرکز و ولایت‌ها در یافت کنند.

گفته می‌شود که ۱۳۴ هزار معلول و نزدیک به ۱۵۰ هزار خانواده در وزارت شهدا و معلولین ثبت نام شده‌اند. این افراد سالانه حدود ۶۰ هزار افغانی از سوی دولت دریافت می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا