امریکا: نشانه‌ای در مورد آماده‌گی روسیه برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای ندیده‌ایم

وزارت دفاع امریکا اعلام کرده است که هیچ نشانه‌ای در مورد آماده شدن روسیه برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای وجود ندارد.

رویترز به نقل از وزارت دفاع امریکا بامداد یکشنبه، ۲۶ مارچ، اعلام کرده است که گزارش‌ها درباره اعلان مسکو مبنی بر استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس را شنیده و به رصد این وضعیت ادامه می‌دهد.

وزارت دفاع امریکا افزوده است: «ما هیچ دلیلی برای تعدیل موضع هسته‌ای راهبردی خود یا هیچ نشانه‌ای در مورد آماده شدن روسیه برای استفاده از سلاح هسته‌ای مشاهده نکرده‌ایم.»

این وزارت‌خانه تاکید کرده است که امریکا همچنان به دفاع جمعی در ایتلاف ناتو متعهد است.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، روز شنبه، ۲۵ مارچ، اعلام کرد که این کشور در بلاروس که در همسایه‌گی‌اش قرار دارد، تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی مستقر می‌کند.

پوتین توضیح داد که الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، مدت‌ها است موضوع استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس را که هم‌مرز با لهستان است، مطرح کرده است.

تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در برابر «کلاهک‌های هسته‌ای راهبردی» قرار می‌گیرند که قدرت انفجاری آن‌ها تقریباً برابر با ۵۰۰ تا ۸۰۰ کیلوتُن دینامیت است و برای تخریب مساحت‌های عظیم طراحی شده‌اند.

هرچند کلاهک‌های هسته‌ای تاکتیکی، قدرت تخریبی و کُشنده‌گی بسیار زیادی دارند، گاهی به این تسلیحات، «اتم‌های کوچک» هم می‌گویند.

این نوع سلاح‌ها برای حملات کوچک و اهداف ویژه و نزدیک مانند مراکز فرماندهی یا برای از بین‌بردن ستونی از تانک‌ها یا ناوهای جنگی استفاده می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا