اشرف غنی در هرات: به جمهوریت پای‌‌بند می‌مانیم

۸صبح، هرات: محمداشرف غنی، نامزد انتخابات ریاست جمهور پیش‌رو، روز جمعه در همراهی با اعضای تیم «دولت‌ساز» به ولایت هرات سفر کرد.

آقای غنی در جمع هوادارانش با یادآوری از سیاست داخلی و خارجی دولت آینده‌اش، روی محورهای «حقوق زنان، مذاکرات صلح، انتخابات، اقتصاد، امنیت، تکمیل کردن فصل بازسازی افغانستان، برگشت به دوره‌ی امانی و عملی کردن وعده‌هایش در صورت برنده شدن در انتخابات پیش‌رو» صحبت کرد.

اشرف غنی صحبتش را با یادآوری از مشاهیر و مفاخر هرات آغاز کرد و وعده سپرد که در دولت آینده‌اش برای هراتیان جایگاه ویژه‌ای قایل می‌شود.

آقای غنی گفت: «طی پنج سال گذشته آن‌قدر که من به هرات آمده‌ام؛ هیچ کسی طی صد سال گذشته به این ولایت نیامده است.» او اضافه کرد: «هرات همیشه پاسدار استقلال افغانستان بوده است و حس وطن‌دوستی در این شهر در تاریخ ذکر شده است.»

در بخش دیگری از سخنانش، این نامزد انتخابات ریاست جمهوری بر جایگاه سیاسی و اقتصادی هرات تاکید کرد. وی گفت: «تیم دولت ساز تعهد می‌کند که انقطاع تاریخی هرات به پایان می‌رسد و این شهر دوباره مهد تمدن می‌شود.»

آقای غنی در خصوص مسایل اقتصادی خطاب به هوادارنش گفت که راه چابهار باز است و ترکمنستان مسیر امنی برای ترانزیت و صدور کالای تولیدی هرات و افغانستان به آسیای میانه است. او با تاکید بر اهمیت این موضوع افزود: «امروز اگر راه سپین بولدک بسته شود؛ آب از آب تکان نمی‌خورد.»

محمد اشرف غنی همچنان افزود که هرات به سرمایه‌گزاری روی مغز جوانان نیاز دارد و باید جلو فرار منابع بشری کارا در حکومت بعدی گرفته شود. وی هم‌چنان هرات را مرکز هم‌آهنگی مذاهب خواند و دو مذهب حنفی و جعفری را مورد احترام سراسر مردم کشور عنوان کرد.  

اشرف غنی با آن‌که از سیاست مشخصی در مورد زنان صحبت نکرد اما گفت که دختران هراتی باید مثل گوهرشاد بیگم شوند و جوانان هراتی قهرمانان کشور گردند.

او هم‌چنان در خصوص سیاست خارجی و روابط با کشورهای همسایه ضمن یادآوری از صحبت‌هایش در کشور پاکستان، آن را نقطه عطفی در روابط دو کشور با چرخش بر قدرتمندی افغانستان عنوان کرد.

او همچنان با اشاره تلویحی به ناامنی‌های اخیر، گفت: «به هیچ فردی از خوارج؛ داعش و سایر تروریستان اجازه‌ی دخالت در اوضاع امنیتی هرات نمی‌دهیم.»

آقای غنی هم‌چنان با یادآوری از حکومت وحدت ملی گفت: «شما از برخی کارهای حکومت وحدت ملی شکایت داشتید. در این تیم جدید «چیلک» انداختن نخواهد بود و به شما تیم واحد، تصمیم‌گیر و متعهد هدیه آورده‌ام.» او تاکید کرد: «شما صلاحیت و قدرت بدهید که چیلک‌بازی و تقسیمات چتیاتی را از بین ببریم»

در خصوص اجرای عدالت، اشرف غنی بر موضع پیشینش تاکید کرد و گفت: «تعهد می‌کنیم که عدالت عمری را می‌آوریم تا حق به حق‌دار برسد.»

آقای غنی هم‌چنان با اشاره‌ی تلویحی به مذاکرات صلح، در ولایتی که هم مرز با ترکمنستان است گفت که مردم افغانستان رعیت نیستند. او افزود: «حساب دادن و حساب گرفتن بدون جمهوریت امکان‌پذیر نیست. افتخار ما در جمهوریت است.»

وی در ادامه‌ی صحبت‌هایش افزود: «جمهوریت که نباشد ما دوباره رعیت می‌شویم. در داخل جمهوریت ما حقوق داریم. اگر جمهوریت نمی‌بود، بابای زعفران هرات را به شلاق می‌زدند که چرا زعفران آوردی»

او با تاکید بر «تاریخ سازی» انتخابات پیش رو تصریح کرد: «بیایید تعهد کنیم که انقطاع نظام را اجازه نمی‌دهیم. جمهوری افغانستان را دوامدار می‌کنیم.»

آقای غنی صحبتش را با یادآوری از پرونده‌ی بازسازی شاه امان‌الله خان خاتمه بخشید و گفت:‌ «امروز پشیمان هستیم که چرا به امان الله خان فرصت ندادیم. دوباره بهتر تصمیم می‌گیریم.»

آقای غنی در حالی به هرات آمد که صبح روز جمعه محمد عمر داوودزی، رییس دسته‌ی انتخاباتی وی با اسماعیل خان، از رهبران حزب جمعیت و عضو تیم فروپاشیده‌ی انتخاباتی دسته‌ی صلح و اعتدال به رهبری محمد حنیف اتمر دیدار کرده بود.

 هنوز از جزییات دیدار این دو نفر خبری به رسانه‌ها درز نکرده است اما چند روز قبل اسماعیل خان به ۸صبح گفته بود: «تا حالا هیچ نوع صحبتی با کسی نداشته‌ام. کسانی (از تیم آقای غنی) آمدند و حرف‌هایی زده‌اند. چون به انتخابات باورمند نیستم، بارها از تیم حاکم هم خواسته‌ام که حکومت را کنار بگذارند و بگذارند که وضعیت افغانستان با مشارکت مردم سبب بهبودی شود.»

گفتنی است که در این نشست، کامران علیزایی، رییس شورای ولایتی هرات حمایت خود را از تیم دولت‌ساز به رهبری محمد اشرف غنی اعلان کرد. هم‌چنان شماری از نماینده‌گان بیجاشده‌گان داخلی هم که در جمع حضور داشتند، گفتند که به نماینده‌گی از سایر بی‌جاشده‌گان، حمایت خود را از تیم دولت ساز در انتخابات پیش‌رو اعلان می‌کنند.»

دکمه بازگشت به بالا