تعطیلی بانک‌ها در بامیان و دایکندی؛ مردم با مشکلات بسیاری مواجه‌اند

باشنده‌گان ولایت‌های دایکندی و بامیان در مرکز کشور، از بسته ماندن نماینده‌گی‌های بانک‌های خصوصی در این ولایات ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند که این مشکل سبب ایجاد اخلال در داد‌و‌ستد پولی‌شان شده است.

مسعود اختیاری، خبرنگار محلی در بامیان، می‌گوید که وضعیت اقتصادی باشنده‌گان این ولایت نامناسب است و بسته ماندن نماینده‌گی‌های بانک‌ها، این مشکل را بیش‌تر کرده است. به گفته اختیاری، کسانی‌ که از گذشته مقداری پول در حساب‌های بانکی خود داشتند، اکنون به ‌دلیل بسته بودن بانک‌ها در بامیان، نمی‌توانند آن را برداشت کنند.

این باشنده بامیان می‌افزاید که متوقف شدن داد‌و‌ستد پولی، بر زنده‌گی روزمره و برنامه‌های شخص خود او تأثیر منفی بسیار گذاشته است. او از مسوولان اداره‌های مربوط می‌خواهد که نماینده‌گی‌های بانک‌ها را هرچه زودتر در این ولایت بازگشایی کنند تا مردم بتوانند پول‌شان را به ‌دست آورند.

همین‌طور یک کارمند اداره محلی بامیان که نمی‌خواهد نامش در گزارش ذکر شود، به روزنامه ۸صبح گفت که با توجه به سرد شدن هوا و نزدیک شدن زمستان، اگر بانک‌ها فعالیت‌ها را از سر نگیرند، مردم نمی‌توانند مخارج زمستان‌شان را تهیه کنند. او هم‌چنان افزود با وجود این‌که به پولش نیاز دارد، اما نمی‌تواند آن را دریافت کند و برای فصل زمستان آماده‌گی بگیرد. باشنده‌گان بامیان از مسوولان بانک مرکزی کشور می‌خواهند که در مورد فعالیت یا عدم فعالیت بانک‌ها به مردم توضیح بدهند و نگرانی شهروندان را از این ناحیه برطرف کنند.

باشنده‌گان ولایت دایکندی نیز از مشکل مشابه شکایت دارند. حسین شهاب، از خبرنگاران محلی این ولایت، گفت که در شهر نیلی مرکز دایکندی، تنها دو نماینده‌گی کابل بانک نو و عزیزی بانک فعالیت داشتند، اما هم‌زمان با تسلط طالبان بر کشور، شعبات بانک‌ها بسته شدند. نماینده‌گی کابل بانک نو از قبل در دایکندی فعالیت می‌کرد، اما عزیزی بانک به تاریخ پنجم اسد سال روان، دقیق ۱۹ روز پیش از سقوط کشور به دست طالبان، نماینده‌گی‌اش را در شهر نیلی افتتاح کرده بود.

باشنده‌گان دایکندی می‌گویند که با آغاز به کار نماینده‌گی عزیزی بانک در شهر نیلی، تا حدودی مشکلات مردم، به‌ویژه کارمندان اداره‌های دولتی و غیردولتی رفع شده بود؛ اما با بسته شدن نماینده‌گی‌ها پول مردم در بانک‌ها گیر مانده و خانواده‌ها نمی‌توانند ضرورت‌های اولیه خود را مرفوع سازند. به نقل از شهاب، اقتصاد خانواده‌ها بسیار نامناسب است و کسانی ‌که کارمند دولت پیشین بودند، حالا نمی‌توانند پول‌شان را برداشت کنند. به گفته او حتا کسانی هم هستند که نانی برای خوردن ندارند، در حالی‌ که نرخ مواد اولیه در بازارهای دایکندی تا دو برابر و حتا بیش‌تر، افزایش یافته است.

او به‌عنوان نمونه از قیمت آرد در بازار شهر نیلی، مرکز ولایت دایکندی، یاد کرد که به‌صورت «بی‌پیشینه‌ای» افزایش یافته است. هرچند بهای یک بوری آرد را مشخص نکرد، ولی گفت که بهای یک قرص نان در نانوایی‌های شهر نیلی به ۲۰ افغانی رسیده است. این نشان می‌دهد که ممکن بهای آرد دو برابر شده باشد. با این وجود، بسته ماندن بانک‌ها مشکلات مردم را بیش‌تر کرده است.

با این حال، مسوولان محلی طالبان برای ولایت بامیان و سرپرست نماینده‌گی کابل بانک نو در شهر نیلی، مرکز ولایت دایکندی، می‌گویند که بانک‌ها به‌زودی فعالیت‌شان را از سر می‌گیرند. قاری موسی نصرت، سرپرست ولایت بامیان، می‌گوید که مسوول نماینده‌گی بانک مرکزی در بامیان و اداره مستوفیت این ولایت به وظایف‌شان معرفی شده و به‌زودی بانک‌های خصوصی در بامیان نیز فعالیت‌شان را از سر می‌گیرند. این مقام محلی طالبان می‌افزاید که تمامی بانک‌های خصوصی اجازه دارند به کارشان آغاز کنند. به گفته نصرت، اداره محلی طالبان در بامیان، در پیوند به بسته ماندن بانک‌ها شکایت‌های فراوان دریافت کرده است. او از بانک‌های خصوصی خواست که هرچه زودتر کارشان را آغاز کنند تا مشکلات مردم از این ناحیه برطرف شود.

محمد پناهیان، معاون و سرپرست نماینده‌گی کابل بانک نو در دایکندی، نیز به روزنامه ۸صبح گفت که پس از تسلط طالبان بر کشور، بانک‌ها به‌صورت موقت از فعالیت باز ماندند. او افزود که مشکلات مشتریان زیاد است و مسوولان کابل بانک نو با درک این موضوع تلاش می‌کنند به مشکلات رسیده‌گی شود. به گفته وی، مشکلات فنی در نماینده‌گی دایکندی رفع شده و هر زمان از مرکز هدایت داده شود، کابل بانک نو دوباره فعال خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا