باربارا: محدودیت‌ها از سوی طالبان منجر به حذف سیستماتیک زنان افغان از جامعه شده است

۸صبح، کابل: باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل، می‌گوید که وضع محدودیت‌های زن‌ستیزانه طالبان، منجر به حذف «سیستماتیک» زنان و دختران افغان از جامعه شده است.

وزارت خارجه بریتانیا، بامداد شنبه، ۹ ثور، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که وودوارد، این اظهارات را در سخنرانی‌اش در نشست شورای امنیت سازمان ملل بیان کرده است.

سفیر بریتانیا در سازمان ملل همچنان گفته که منع کار زنان افغان در دفترهای این سازمان، «آخرین نمونه‌ای از بی‌توجهی کامل طالبان» به حقوق‌ اساسی زنان است.

او تصریح کرده است: «این ممنوعیت نقض مستقیم اصول اساسی منشور سازمان ملل است. در شرایطی که ۲۸ میلیون تن در افغانستان به کمک نیاز دارند، به شدت مانع ارسال کمک‌های نجات‌دهنده به زنان و دختران خواهد شد.»

وی خواستار لغو «فوری» سیاست‌های طالبان که «حقوق و آزادی‌های اساسی زنان را محدود» می‌کند، شده است.

وودوارد، همچنان اضافه کرده است که بریتانیا، از ماه اپریل ۲۰۲۱ تا کنون ۶۶۲ میلیون دالر برای رسیده‌گی به «بحران بشری» در افغانستان کمک کرده است.

گفتنی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطع‌نامه‌ای، محدودیت‌های طالبان بر حق کار و آموزش زنان و دختران افغان را محکوم کرده و از این گروه خواست تا ممنوعیت‌های اعمال‌شده را لغو کند.

این شورا ناوقت روز پنج‌شنبه، ۷ ثور، این قطع‌نامه را که بیش از ۹۰ کشور جهان از آن اعلام حمایت کرده‌اند، با اکثریت آرا تصویب کرد.

دکمه بازگشت به بالا