کالامارد: وضعیت حقوق بشر در افغانستان به‌سرعت رو به وخامت است

۸صبح، کابل: سازمان عفو بین‌الملل گفته است که در ماه‌های اخیر، طالبان به نقض گسترده حقوق بشر متهم شده‌اند و سازمان ملل باید برای پی‌گیری این موارد یک‌ مکانیسم جدید تحقیقی مستقل با تمرکز بر حفظ مدارک و‌ شواهد ایجاد کند.

اگنس کالامارد، دبیر کل سازمان عفو بین‌الملل، روز دوشنبه، ۱۵ حوت، در بیانیه‌ای گفته است: «وضعیت حقوق بشر در افغانستان به‌سرعت رو به وخامت است و تجاوزات بی‌امان طالبان هر روز ادامه دارد.»

به گفته او، اخیراً افرادی که علناً از قوانین سوء‌استفاده‌کننده طالبان انتقاد می‌کنند، بدون هیچ دلیلی دستگیر شده‌اند، در حالی که سرکوب خفقان‌آور زنان و دختران و اعدام‌های هدفمند مردم هزاره همچنان ادامه دارد.

عفو بین‌الملل گفته است که شواهد تازه تأیید شده این سازمان جنایات طالبان علیه غیرنظامیان در پنجشیر، از جمله آدم‌ربایی به اتهام ارتباط با جبهه مقاومت ملی را نشان می‌دهد.

این سازمان به حمله بر اقلیت‌های قومی و مذهبی نیز اشاره کرده و گفته است که سه تحقیق در مورد کشتار دسته‌جمعی هزاره‌ها توسط نیروهای طالبان در ولایت غزنی، غور و دایکندی انجام داده که ممکن است جنایت جنگی باشد.

عفو بین‌الملل تصریح‌ کرده است که طالبان مایل و قادر به تحقیق در مورد اقدامات اعضای این گروه که حقوق بشر را به‌شدت نقض می‌کنند، نیستند.

این سازمان گفته است که برای مقابله با‌ چالش عظیم مستندسازی و ثبت موارد نقض حقوق بشر در افغانستان به کارهای بیشتری از جمله ایجاد یک مکانیسم حقیقت‌یاب با تمرکز بر جمع‌آوری و حفظ شواهد برای اطمینان از اجرای عدالت نیاز است.

مکانسیم‌ مورد نظر عفو‌ بین‌الملل چیزی شبیه با مکانیسم تحقیق مستقلی است که پیش از این در کشورهایی مانند اتیوپیا، ایران و میانمار به وجود آمده است؛ مکانیسمی که باید دارای مأموریت و منابع چند ساله برای تحقیق، جمع‌آوری و حفظ شواهد مربوط به نقض حقوق بشر در سراسر افغانستان باشد.

طالبان تا کنون در مورد این بیانیه سازمان عفو‌ بین‌الملل چیزی نگفته‌اند.

بیانیه عفو بین‌الملل در مورد نقض گسترده حقوق بشر در افغانستان در حالی نشر شده که قرار است ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای افغانستان، گزارش تازه‌اش در مورد این کشور را در پنجاه‌ودومین نشست شورای حقوق بشر ارایه کند.

دکمه بازگشت به بالا